Drewniany stół dla czterech, sześciu i ośmiu osób

Stół to miejsce spotkań całej rodziny. Siadamy przy nim, by zjeść posiłek lub wspólnie uczcić ważne wydarzenia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewnianego stołu dla czterech, sześciu i ośmiu osób, by służył przez lata? Sprawdź nasze inspiracje i porady.

Drewniany stół dla czterech, sześciu i ośmiu osób

Najważniejsze, aby wygląd i funkcjonalność drewnianego stołu dla czterech, sześciu lub ośmiu osób szły ze sobą w parze.

Jak znaleźć drewniany stół dla czterech, sześciu i ośmiu osób?

Nie warto rezygnować z komfortowego układu nóg lub idealnego kształtu blatu dla kilku atrakcyjnych szczegółów wykończenia. Reguła ta działa również w drugą stronę. Perfekcyjny mebel zapewni domownikom wystarczająco dużo miejsca, by mogli zająć wygodną pozycję, a równocześnie nie będzie blokować przejścia.

Czasami znalezienie ideału zwyczajnie nie jest możliwe. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem mogą się okazać meble przygotowane na zamówienie pod wymiary klienta. Doświadczony producent będzie w stanie idealnie dopasować je do wnętrza oraz liczby domowników, którzy mają z nich korzystać. Jak ustalić swoje oczekiwania? Oto krótki poradnik, jak dobrać rozmiar i kształt drewnianego stołu dla czterech, sześciu i ośmiu osób.

Jak dobrać rozmiar i kształt stołu do pomieszczenia?

Na samym początku zwróć uwagę na wielkość pomieszczenia. Zaplanuj ustawienie wszystkich mebli, żeby przekonać się, na co naprawdę możesz sobie pozwolić. Stół powinien znaleźć się na tyle daleko od ściany, by domownicy mogli swobodnie odsunąć krzesło i wstać. To samo dotyczy przestrzeni pod blatem. Kiedy liczy się każda ilość wolnego miejsca, dobrym wyborem będą nogi rozmieszczone tuż przy bocznych krawędziach. W niektórych przypadkach jednak o wiele lepiej sprawdzi się solidna podstawa na środku stołu.

Kiedy uzyskamy wszystkie podstawowe informacje, możemy zastanowić się nad szczegółami projektu. Sprawdźmy, jakie kolory, materiały i zdobienia pasują do pozostałych mebli w pomieszczeniu. Zanim zaczniesz przeglądać gotowe projekty, zapisz na kartce swoje priorytety. Z czego absolutnie nie możesz zrezygnować? Na jakich rozwiązaniach najbardziej Ci zależy? Poszukiwania będą znacznie prostsze, jeśli już na początku ustalisz wszystkie podstawowe kryteria.

Wymiary drewnianego stołu dla czterech, sześciu i ośmiu osób

Jakie wymiary stołu dla czterech, sześciu lub ośmiu osób?

Najprawdopodobniej wiemy już, jakie zastosowanie będzie miał nowy mebel w naszym pomieszczeniu. Jego budowa będzie oczywiście zależeć od ilości osób, dla których ma być zaprojektowany. Powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko domowników, z którymi jemy posiłki każdego dnia, ale również liczbę często przyjmowanych gości. Regularnie organizujesz przyjęcia oraz imprezy okolicznościowe? Pamiętaj, aby uwzględnić to przy zakupie.

  • Podstawowa zasada brzmi, że każdy powinien mieć miejsce o szerokości ok. 60-70 cm. W przeciwnym wypadku niemożliwe będzie swobodne manewrowanie sztućcami lub sięganie po szklankę z napojem.
  • Żeby osoby siedzące naprzeciwko siebie czuły się komfortowo, szerokość blatu powinna natomiast wynosić 1-1,25 m. Dzięki temu będzie można też zmieścić wszystkie półmiski, talerze i patery.

Przeczytaj również: Drewniany stół rozkładany dla dużej rodziny

Pozostałe parametry

Na tym etapie możesz już ustalić pozostałe parametry, takie jak wysokość drewnianego stołu. Chociaż standardowo ma ona przynajmniej 75-80 cm, wszystko będzie zależeć od wybranych siedzisk. Jeśli nie jesteś pewien, na co się zdecydować, spróbuj zamówić stół wraz z kompletem krzeseł, które idealnie do niego pasują.

Co jeszcze będzie ważne? Od liczby mieszkańców będzie też zależeć długość i kształt mebla. Te okrągłe i kwadratowe przeznaczone są zwykle maksymalnie dla 4 osób. Jeśli wartość ta jest trochę większa, znacznie bardziej praktyczne mogą się okazać stoły prostokątne, rozkładane lub z bocznymi dostawkami.

Przeczytaj również: Kiedy zamawiać meble na wymiar?

 

drewniany stół dla czterech, sześciu lub ośmiu osób - jak wybrać

Drewniany stół dla czterech osób – propozycje Jadika

Każdego dnia będziecie wspólnie jeść przy nim śniadanie, przygotowywać lunch do pracy lub pić poranną kawę. Drewniany stół dla czterech osób do kuchni lub niewielkiej jadalni musi być praktyczny i kompaktowy. Na szczęście możesz swobodnie eksperymentować z jego formą. W zależności od osobistych potrzeb i preferencji możesz zdecydować się na okrągły lub kwadratowy blat, a następnie ustalić jego wymiary z producentem.

Kilka różnych opcji do wyboru gwarantuje między innymi rodzina stołów Gloria. Niech nie zwiedzie Cię ich delikatny wygląd – zarówno w prostokątnym, jak też okrągłym wydaniu idealnie nadają się do wszystkich intensywnie użytkowanych pomieszczeń, w których najbardziej liczy się komfortowa, solidna konstrukcja. Minimalistyczny design oraz wystarczającą ilość miejsca na blacie oferuje natomiast stół Angus, który największym uznaniem cieszy się wśród miłośników stylu skandynawskiego.

Jak wybrać drewniany stół dla czterech osób

Drewniany stół dla sześciu osób – propozycje Jadika

Najważniejsze, aby przy każdym boku móc wygodnie ustawić krzesła, nie zmuszając gości do siedzenia tuż przy rogu. Drewniany stół dla sześciu osób powinien mieć prostokątny i wystarczająco szeroki blat, żeby na przyjęciach okolicznościowych oraz podczas rodzinnych posiłków móc wygodnie rozłożyć całą zastawę. Który model z naszej kolekcji będzie odpowiedni?

Niekwestionowanym królem wszystkich wnętrz, które w umiejętny sposób łączą funkcjonalność mebla z eleganckim, luksusowym wyglądem, pozostaje nasz stół Drexler. Jego zalety dostrzegła między innymi projektantka wnętrz Dorota Szelągowska. Czym zwrócił na siebie uwagę? Przede wszystkim pięknymi toczonymi nogami oraz widocznymi sękami i pęknięciami na blacie. Co najważniejsze, w razie potrzeby można swobodnie wydłużyć go o boczne dostawki. Naszą propozycją dla dużych, klasycznych jadalni jest również stół Larry, który charakteryzuje się prostokątnym, podłużnym kształtem, prostymi nogami oraz brakiem zbędnych ozdobników, które mogłyby odwracać uwagę od naturalnego, jasnego drewna.

Jak wybrać drewniany stół dla sześciu osób

Drewniany stół dla ośmiu osób – propozycje Jadika

Jak wybrać drewniany stół dla ośmiu osób? Podstawowym kryterium podczas zakupu będą nie tylko wymiary, ale również wytrzymałość na uszkodzenia, drewno najwyższej jakości oraz solidna konstrukcja. Pamiętaj, że stół to inwestycja na lata. Żeby jeszcze przez długi czas był ozdobą pomieszczenia, powinien być optymalnie dopasowany do potrzeb.

Najlepiej sprawdzą się tutaj więc długie, prostokątne meble z dostawkami, dzięki którym można uzyskać większą powierzchnię blatu. Opcję tę posiada kilka produktów w ofercie Jadik. Lubisz samodzielnie decydować o szczegółach wykończenia? Postaw na stół Diamant/Bottle z kwadratowymi lub rozchodzącymi się do góry nogami. Dużo więcej talerzy, półmisków i szklanek pomieści również stół Abbey, który został zaprojektowany specjalnie z myślą o wielopokoleniowej rodzinie lub dużej grupie przyjaciół.

stół drewniany z dostawkami diamant bottle
Poprzedni artykuł

Krzesła tapicerowane do restauracji. 5 propozycji

Więcej
Krzesła tapicerowane do restauracji. 5 propozycji
Następny artykuł

Nowoczesny salon. Jak sprawić, by był przytulny?

Więcej
Nowoczesny salon. Jak sprawić, by był przytulny?