Jak dbać o meble skórzane?

Jak dbać o meble skórzane - to jedno z najczęstszych pytań, jakie otrzymujemy od osób zainteresowanych tego typu obiciem. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat ich pielęgnacji, dzięki którym meble skórzane zachowają swój elegancki wygląd.

Jak dbać o meble skórzane?

Meble skórzane – do domu, restauracji, hotelu

Meble skórzane nigdy nie wychodzą z mody i zawsze kojarzą się z klasą i luksusem. Przez lata stały się swoistym symbolem prestiżu i elitarności. Z jednej strony mogą kojarzyć się popularnym, masywnym zestawem wypoczynkowym do salonu z lat 90., a z drugiej ze stylowymi fotelami, jak kultowy już Eames Lounge Chair z podnóżkiem, który zna prawdopodobnie każdy architekt wnętrz i fan sztuki nowoczesnej. Mimo że ten model trafił do sprzedaży w 1956 r., do dzisiaj utrzymuje status dostępnego tylko dla wybrańców. Meble skórzane najczęściej spotkamy w wytwornych lobby hotelowych, ekskluzywnych restauracjach, stylowych biurach i gabinetach, ale także w domowych, eleganckich salonach.

Mimo zmian w trendach wnętrzarskich i wzornictwie meblowym, meble skórzane nieustannie świadczą o zamiłowaniu ich właścicieli do klasyki i elegancji. Dlaczego? Ich ogromnym atutem jest ponadczasowość. Nawet stare, kilkunastoletnie fotele, sofy oraz krzesła potrafią zachwycać swoim wyglądem pod warunkiem, że ich właściciele regularnie (i odpowiednio!) dbali o ich obicie.

Ten artykuł może Ci się spodobać: Jak czyścić meble tapicerowane?

Jak dbać o meble skórzane

Jak dbać o meble skórzane? Tak jak o własną skórę

W skrócie: nawilżaj, czyść regularnie i unikaj długiego kontaktu ze słońcem. Skóra naturalna wymaga cyklicznego nawilżania, które pomaga jej w utrzymaniu estetycznego wyglądu i trwałości. Do pielęgnacji używaj środków przeznaczonych do konserwacji skórzanej tapicerki, np. Kremu stearynowego. Wśród domowych sposobów królują: oliwka dziecięca, olej lniany, klasyczny krem nivea z niebieskim wieczkiem. Zawsze jeśli masz wątpliwości, czy dany preparat jest odpowiedni dla Twoich mebli, poproś ich producenta o poradę. Możesz to także przetestować na niewielkiej powierzchni w niewidocznym miejscu. Dzięki nawilżaniu skóra utrzyma swój kolor i blask, a także stanie się mocniejsza i odporniejsza na uszkodzenia.

Jak czyścić meble skórzane? Wszelki kurz, osad, zabrudzenia usuwaj suchą (lub lekko zwilżoną, skóra nie lubi nadmiaru wody) ściereczką albo odkurzaczem o niskiej mocy ssania. Każdą plamę usuwaj natychmiast po jej powstaniu. Jeśli wylejesz wino, sok, kawę, herbatę, przykryj płyn papierowym ręcznikiem i pozwól mu go wchłonąć. Nie szoruj mocno, aby uniknąć wcierania zabrudzenia w skórę. Następnie użyj środka czyszczącego przeznaczonego do mebli skórzanych. Na koniec nawilż dany fragment.

Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób słońce może być szkodliwe dla mebli skórzanych, odpowiedź jest bardzo prosta. Pod wpływem promieni słonecznych skóra płowieje, odbarwia się i wysycha. Aby tego uniknąć, wystarczy, że postawisz je zacienionym miejscu.

Krzesło tapicerowane Brad w restauracji Crudo

Najczęstsze przyczyny uszkodzeń skórzanego obicia

  • Mydło – Tak jak nasza skóra jest sucha po umyciu jej mydłem, tak samo zachowuje się skórzane obicie mebla. Początkowo nie widać żadnych zmian, jednak regularny kontakt z mydłem może doprowadzić do jej uszkodzenia, a tym samym pęknięcia. Mydła można użyć wyłącznie w przypadku zabrudzeń trudnych do usunięcia – dodaj go do wody, którą nawilżysz ściereczkę lub gąbkę.
  • Suche powietrze – Jeśli w pomieszczeniu panują wysokie temperatury i suche powietrze skóra także wysycha, staje się krucha i pęka. Unikaj stawiania mebli w słońcu i przy grzejniku.
  • Źle dobrane środki – Wszelkie detergenty, środki z alkoholem, rozpuszczalniki i odplamiacze, które nie są przeznaczone do skórzanej tapicerki, mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Usuwając jedną plamę, możesz uszkodzić powierzchnię skóry i ją odbarwić.
  • Niewłaściwe użytkowanie – Niestety, meble skórzane nie są dla każdego. Jeśli posiadasz zwierzęta, np. psa lub kota, które lubią drapać meble lub spać na nich, zastanów się, czy to trafiony wybór. Skóra także się wyciera pod wpływem mocnego szorowania, np. podczas czyszczenia czy siadania, dlatego bądź dla niej delikatny.

Zobacz meble skórzane Jadik

W naszej ofercie znajdziesz krzesła, sofy i fotele skórzane, które będą pasować do każdego eleganckiego wnętrza z klasą. Chcesz odmienić swój salon? Szukasz stylowych mebli do restauracji? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!

Krzesło tapicerowane Brad w restauracji Crudo
Poprzedni artykuł

Wybieramy meble do salonu w stylu skandynawskim

Więcej
Wybieramy meble do salonu w stylu skandynawskim
Następny artykuł

Jak czyścić meble tapicerowane?

Więcej
Jak czyścić meble tapicerowane?