Jak dobrać hokery do wnętrza?

Choć swoje początki mają w wystroju barów, dzisiaj można je spotkać praktycznie wszędzie. Wysokie krzesła właśnie przechodzą swój okres świetności. Ale... jak dobrać hokery, aby były wygodne, funkcjonalne i pasowały do wnętrza?

Jak dobrać hokery do wnętrza?

Co to są hokery?

Hokery, czyli stołki barowe, to wysokie krzesła z oparciem i podłokietnikami lub bez. Niezależnie od wyglądu projekt hokera musi spełniać odpowiednie parametry. Wysokość siedziska powinna być proporcjonalna do wysokości stołu, baru lub wyspy. Jeśli blat znajduje się na wysokości ok. 90 lub 110 cm, wtedy siedzisko warto umieścić odpowiednio na wysokości 60 lub 80-85 cm. Aby podpórka dla nóg spełniała swoją funkcję i zapewniała ergonomiczną postawę, należy zamontować ją 40 cm poniżej siedziska.

hoker do baru na co zwrócić uwagę

Jak dobrać hokery do kuchni, salonu i biura

Jeszcze do niedawna wysokie krzesła były popularne tylko w barach lub restauracjach. Ponieważ hokery zajmują o wiele mniej miejsca niż standardowe siedziska, ich widok w niewielkich salonach z aneksem, gdzie granicę między strefą kuchenną a salonową wyznacza wysoki stół lub wyspa, już nikogo nie dziwi. Mały metraż nie pozwala na postawienie klasyczne stołu z krzesłami lub wydzielenie jadalni, dlatego ich wybór staje się optymalnym rozwiązaniem.

W takich sytuacjach sprawdzają się modele hokerów, które można w całości ukryć pod blatem. Idealnie, jeśli wyglądem pasują zarówno do salonu, jak i kuchni. Gdzie jeszcze można wykorzystać hokery? Na przykład do aranżacji domowego biura. Zapewniają prawidłową postawę i nie odprężają tak jak sofa czy fotel. Dzięki temu ułatwiają pracę w pełnym skupieniu.
Dobierając hokery do domu, warto postawić na modele pasujące charakterem do wnętrza, a wysokością do miejsca, w którym będą użytkowane. Jeśli krzesła będą często przestawiane, warto zdecydować się na warianty z regulacją wysokości siedzenia.

W eleganckich barach i restauracjach najczęściej można spotkać hokery tapicerowane z oparciem i podłokietnikami.

Jak dobrać hokery barowe

Nowoczesne hokery barowe to stylowe wysokie krzesła łączące w sobie ergonomiczną i smukłą konstrukcję oraz atrakcyjny wygląd. Urządzając lokal gastronomiczny, w którym chcemy, aby klienci czuli się odpowiednio ugoszczeni, zwróćmy szczególną uwagę na wygodę siedzisk. W eleganckich barach i restauracjach najczęściej można spotkać hokery tapicerowane z oparciem i podłokietnikami. Taka konstrukcja sprawia, że nawet siedząc przez kilka godzin, gość będzie miał zapewnione komfortowe warunki. Ze względów praktycznych w gastronomii sprawdzą się hokery na dwóch lub czterech nogach o lekkim stelażu umożliwiającym swobodne przestawianie.

Hokery barowe i restauracyjne powinny być dopasowane do pozostałych mebli. Jeśli naprawdę chcemy wyróżnić się na tle konkurencji, warto zainwestować w hokery wykonane na zamówienie. Takie rozwiązanie pozwala na wybór materiału, obicia, nici i zdobień.

Zobacz artykuł: Krzesła tapicerowane do restauracji – jakie wybrać

Czy hokery są wygodne?

Hokery, podobnie jak krzesła czy fotele, mogą być wygodne lub nie – wszystko zależy od ich zastosowania. Samo siedzenie nie powinno być męczące, jeśli hoker posiada podparcie dla nóg. Ale to nie wszystko. Jeśli hokery mają znaleźć się przy stole lub wyspie kuchennej, przy której spędzamy stosunkowo dużo czasu, warto wybrać hokery tapicerowane z oparciem. Wygodne siedzisko oraz wsparcie dla pleców zapewnią wygodną pozycję przez dłuższy czas. A skoro krzesła będą użytkowane w kuchni, dobrze jeśli ich obicie będzie wykonane z materiału plamoodpornego. Jeżeli urządzamy bar szybkiej obsługi lub gabinet i zależy nam na krótkim czasie wizyty, drewniane lub metalowe hokery bez oparcia będą optymalnym rozwiązaniem.

Ostateczna odpowiedź na pytanie o wygodę hokerów należy do ich użytkowników. Są osoby, dla których wysokie krzesła nigdy nie będą ulubionym meblem, nawet jeśli zadbamy o idealnie miękkie i wygodne siedzisko. Są i takie, które uwielbiają na nich siedzieć godzinami.

Jak dobrać hokery

W Jadik wiemy, jak dobrać hokery do Twoich potrzeb

Od ponad 20 lat zajmujemy się profesjonalną produkcją mebli, które docenili klienci w Polsce i Europie Zachodniej. Współpracujemy z projektantami wnętrz oraz restauratorami. Szukasz mebli dla siebie? Zobacz naszą ofertę i skontaktuj się z nami!

Poprzedni artykuł

Sofa do salonu – królowa wśród mebli

Więcej
Sofa do salonu – królowa wśród mebli
Następny artykuł

Krzesła tapicerowane do restauracji – jakie wybrać?

Więcej
Krzesła tapicerowane do restauracji – jakie wybrać?