Jak dopasować krzesła do stołu?

Krzesła do stołu muszą pasować, to wie każdy. Ale już nie każdy wie, na co należy zwracać uwagę przy ich doborze. Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym wybrane meble stworzą zestaw idealny.

Jak dopasować krzesła do stołu?

Krzesła do stołu – najważniejsze informacje

Istnieją pewne, stałe reguły, którymi warto kierować się w dobieraniu krzeseł do stołu. Oczywiście, dla większości najważniejszych jest wygląd, ale odłóżmy ten wątek na bok i wróćmy do niego w dalszej części tego tekstu. Perfekcyjnie dopasowane krzesła do stołu powinny:

  • Mieć siedzisko ok. 30 cm poniżej blatu – o tym, jak ważne jest miejsce na nogi raczej nie trzeba nikomu przypominać.
  • Pasować liczbowo do szerokości stołu – na każde miejsce siedzące warto zarezerwować ok. 60 cm. Zbyt bliskie ustawienie siedzisk obniży komfort gości podczas posiłku, a zbyt szerokie stworzy wrażenie pustki.
  • Być wygodne – na naszym blogu wielokrotnie wspominamy o tym, że wygoda użytkownika jest niezwykle istotna. Warto podkreślić to jeszcze raz.
  • Mieć dopasowane podłokietniki – oczywiście, jeśli decydujemy się na taki model. Niskie podłokietniki pozwolą na pełne dosunięcie krzesła do stołu, a tym samym nieużywane siedziska zajmą mniej miejsca.
Meble tapicerowane w Zielono Mi Apartamenty

Krzesła do stołu… ale w jakim stylu?

Wybierając krzesła do stołu w stylu skandynawskim, skup się na minimalistycznych kształtach i jasnych kolorach. Im mniej dodatków, tym lepiej. Jeśli szukasz siedzisk do klasycznego, tradycyjnego stołu postaw na drewno w tej samej lub podobnej barwie. Meble powinny być zbliżone także „wagowo”, tzn. krzesła o lekkiej konstrukcji będą zbyt mocno kontrastować z ciężkim, solidnym stołem. Dla lepszego zrozumienia tematu wyobraź sobie dębowy stół i sosnowe krzesła. Jest kontrast, prawda?

Ostatnio coraz częściej można spotkać krzesła zdecydowanie różniące się kształtem i kolorem, ale posiadające jeden wspólny mianownik, np. obicie lub wysokość siedziska. Takie połączenie ma swój niepowtarzalny urok, ale pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest zadbanie o spójny wyróżnik wszystkich części zestawu.

Jeśli posiadasz stół, do którego trudno jest dobrać krzesła, zapomnij o rozwiązaniach z sieciówek i wybierz producenta mebli tworzącego na zamówienie. Wtedy masz szansę stworzyć idealnie dopasowane siedziska.

zalety stołów drewnianych na wymiar

Krzesła do stołu w kuchni a jadalni

Choć mają to samo zastosowanie, z łatwością można rozpoznać, które krzesła nadają się do kuchni, a które do jadalni. Te pierwsze mogą być składane, niezbyt ozdobne, lekkie. Z łatwością można je zamienić na taborety. Te drugie powinny spełniać bardziej restrykcyjne warunki. Jadalnia to miejsce, w którym gościmy przyjaciół i rodzinę, dlatego jeśli zależy nam na ich komforcie, wybierzmy krzesła tapicerowane, w których można się wygodnie rozsiąść i spędzić nawet kilka godzin.

Drewniany stół do małej jadalni

Wygoda i funkcjonalność mogą iść w parze

Nie bez powodu producenci tworzą gotowe zestawy składające się ze stołu i krzeseł. Są idealnie dopasowane wysokością, formą i wyglądem. Jednak klienci nie zawsze decydują się na zakup takiego kompletu, szczególnie gdy wybierają meble do nowoczesnych wnętrz lub potrzebują krzeseł do już posiadanego stołu. Niezależnie od przyczyny, krzesła powinny wygodne i praktyczne.

Jeśli jesteś na etapie meblowania nowego domu lub mieszkania, przeczytaj nasze artykuły o wyborze stołu do jadalni oraz sofy do salonu. A następnie sprawdź ofertę marki Jadik!

 

Zdjęcia pokazane w artykule przedstawiają apartamenty projektu Izabeli Śmigórskiej

Poprzedni artykuł

Stół drewniany do restauracji – na co zwrócić uwagę?

Więcej
Stół drewniany do restauracji – na co zwrócić uwagę?
Następny artykuł

Wybieramy stół do jadalni

Więcej
Wybieramy stół do jadalni