Jak zabezpieczyć meble tapicerowane przy remoncie?

Każdy remont warto zacząć od ochrony sprzętów przed wszędobylskim kurzem, brudem i pyłem. Jak tego dokonać i o czym koniecznie musisz pamiętać? Zebraliśmy w jednym miejscu najważniejsze informacje o tym, jak zabezpieczyć meble tapicerowane przy remoncie.

Jak zabezpieczyć meble tapicerowane przy remoncie?

Jak przetrwać remont w mieszkaniu?

Istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać niezależnie od tego, czy planujemy drobne prace, czy przymierzamy się do gruntownego remontu. O czym koniecznie musisz pamiętać? Przede wszystkim, aby ochronić meble przed pyłem, brudem lub szkodliwymi odpryskami farby. W przeciwnym wypadku nawet najbardziej luksusowe sofy, krzesła lub fotele stracą swój urok, a remont zakończy się przymusową wymianą wyposażenia.

Jak się do tego zabrać? Wszystko zależy od charakteru prac. Czasami konieczna będzie chwilowa przeprowadzka, innym razem wystarczy zasłonić pomieszczenie i przenieść w inne miejsce wszystkie mniejsze sprzęty, takie jak stoliki lub krzesła. Najpierw jednak warto sprawdzić, jakie panują tam warunki. Wbrew pozorom garaż lub piwnica nie są najlepszą opcją. Zła temperatura lub wilgotność powietrza mogą przecież grozić m.in. zmianą barwy, niszczeniem drewnianych elementów lub powstawaniem pleśni na obiciu. Nawet jeśli to tylko tymczasowe rozwiązanie, lepiej nie umieszczać też kanapy, krzeseł oraz foteli w pobliżu grzejników lub pieca. Minimalna odległość od źródeł ciepła wynosi 1,5 metra.

Podczas transportu mebli nie zapomnij o bezpieczeństwie. Bardziej delikatne sprzęty możesz owinąć folią bąbelkową, a drzwiczki szafek zakleić taśmą. Koniecznie wyciągnij też wszystkie ruchome elementy. Bardzo ważny jest też sposób ustawienia przedmiotów w samochodzie. Załadunek najlepiej zacząć od wielkogabarytowych, ciężkich przedmiotów.

Meble tapicerowane do hotelu

Podpowiadamy, jak krok po kroku zabezpieczyć meble tapicerowane przy remoncie.

Jak zabezpieczyć meble tapicerowane przy remoncie?

Krok pierwszy: odsuń meble od ściany. Planujesz jedynie niewielkie odświeżenie mieszkania, które polega na położeniu tapet lub malowaniu? Jeśli chcesz uniknąć przypadkowego zachlapania kanapy lub foteli farbą, przesuń je na środek pokoju. Upewnij się, że stoją wystarczająco blisko siebie, frontem do wewnątrz. Czego lepiej unikać? Przede wszystkim chwytania za obicie lub jakiekolwiek luźne elementy, takie jak poduchy. Wystarczy chwila nieostrożności, aby spowodować trwałe odkształcenie lub rozdarcie materiału!

Krok drugi: zabezpiecz pomieszczenie. Największym wrogiem mebli tapicerowanych jest wszechobecny brud i pył. Właśnie dlatego warto już na samym początku zapobiec przedostawaniu się warstw kurzu do sąsiednich pomieszczeń. W tym celu można posłużyć się specjalną folią przeciwpyłową. Wytrzymałą i odporną na rozerwania kurtynę przykleić należy w miejscu łączenia sufitu ze ścianą. Nie zapomnij przy tym, aby dopasować ją do wymiarów futryny. Jak dobrać odpowiedni produkt? Przede wszystkim sprawdź, czy jest wytrzymała i odporna na rozerwania. Przekonaj się też, czy da się ją swobodnie opuścić aż do podłogi.

 

Niewłaściwe użytkowanie to jedna z najbardziej popularnych przyczyn uszkodzeń mebli. Co jeszcze możesz zrobić, aby ochronić obicie podczas prac remontowych?

Krok trzeci: skorzystaj ze sprawdzonych rozwiązań. Jak zabezpieczyć meble tapicerowane przy remoncie? Najbardziej oczywistym, a zarazem najskuteczniejszym sposobem jest wykorzystanie folii malarskiej. Pamiętaj, że tych najcenniejszych i najbardziej delikatnych sprzętów nie wystarczy po prostu przykryć. Folia powinna ściśle przylegać do powierzchni mebli, zakrywając nóżki, uchwyty, krawędzie oraz elementy tapicerowane. Dla dodatkowej ochrony możesz przykleić brzegi folii papierową taśmą. Uwaga! Podczas ciągłego przestawiania kanapy lub stolika nietrudno o otarcia i zarysowania. Wystarczająco trwały produkt pomoże uchronić je przed drobniejszymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Krok czwarty: unikaj typowych błędów! Chcesz dodatkowo przykryć kanapę lub ulubiony fotel narzutą? Upewnij się, że jej powierzchnia jest gładka – przynajmniej po stronie, którą stykają się z tapicerką. W przeciwnym wypadku włókna koca mogą połączyć się z włóknami tkaniny obiciowej, tworząc trudne do usunięcia kulki.

Przeczytaj również: Jak dbać o meble welurowe?

Sprzątanie po remoncie. Jak czyścić meble tapicerowane?

Nawet jeśli meble zostały właściwie zabezpieczone na czas remontu, istnieje całkiem spora szansa, że przed użyciem będzie trzeba je dodatkowo wyczyścić. Jak tego dokonać? Ogólna zasada brzmi, że wszystkie suche zabrudzenia najlepiej odkurzać na bieżąco. W przypadku pozostałości sytuacja nieco się komplikuje. Jeśli masz do czynienia z trudnymi do usunięcia plamami, możesz spróbować delikatnego szczotkowania. Czasami konieczne jest też wycieranie powierzchni zwilżoną gąbką lub ściereczką. Pamiętaj, że pielęgnacja powinna być dopasowana do rodzaju tkaniny!

Oczywiście w sprzątaniu po remoncie najważniejsze jest zachowanie prawidłowej kolejności. Jeśli nie chcesz, aby Twoja praca poszła na marne, zacznij porządki od najwyższych poziomów: sufitu, lamp, ścian i okien. Dopiero wtedy możesz przejść do podłogi oraz wszystkich elementów wyposażenia.

Co jeszcze warto wiedzieć? Kompleksowe informacje na temat mycia i pielęgnacji mebli znajdziesz we wpisach: Jak czyścić meble tapicerowane? oraz Jak dbać o meble skórzane?.

co wybrać meble od producenta czy z sieciówki

Doświadczenie nauczyło Cię, że meble tapicerowane często się brudzą? Kupując nowe wyposażenie, wybierz obicie z tkaniny plamoodpornej.

Zobacz meble tapicerowane Jadik

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć meble tapicerowane przy remoncie? Planujesz całkowicie odmienić swój salon i szukasz eleganckiego, solidnego wyposażenia? Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy! Skontaktuj się z naszymi ekspertami i dopasuj sofy lub krzesła do swoich potrzeb. Uwaga! Wszystkie produkty w ofercie Jadik mogą być wykonane ze specjalnych, plamoodpornych materiałów, takich jak perełka w naszej kolekcji – aquaclean. Przekonaj się, jakie ma zalety!

Poprzedni artykuł

Meble tapicerowane – jak uchronić je przed zwierzętami?

Więcej
Meble tapicerowane – jak uchronić je przed zwierzętami?
Następny artykuł

Nowoczesne meble do biura

Więcej
Nowoczesne meble do biura