Sofa do salonu – królowa wśród mebli

Wybór mebli wypoczynkowych to dla jednych przyjemny moment w urządzaniu wnętrza, a dla innych etap nie do przejścia. Sofa do salonu jest jednym z najważniejszych elementów wystroju, dlatego aby pasowała idealnie, musi spełniać określone warunki. Czym kierować się przy wyborze i które rozwiązania będą najlepsze?

Sofa do salonu – królowa wśród mebli

Sofa do salonu – poznaj kryteria

Sofa to kluczowy elementu wystroju salonu. To na niej wypoczywamy i przyjmujemy gości, dlatego często jest traktowana jak królowa wśród mebli wypoczynkowych. Wybierając sofę, weź pod uwagę następujące kryteria:

  • wielkość pomieszczenia – mierzmy siły na zamiary i wybierajmy rozmiar mebla pasujący do metrażu salonu.
  • aranżacja wnętrza – sofa powinna pasować do stylu, w jakim jest urządzone wnętrze.
  • przeznaczenie sofy – jeśli często mamy nocujemy znajomych lub rodzinę, a nie posiadamy pokoju gościnnego, wybór sofy z funkcją spania, staje się oczywistym wyborem.

 

Wielkość pomieszczenia: rozmiar ma znaczenie

Sofa do salonu może mieć różne oblicza. Od majestatycznego, wygodnego narożnika, w którym można rozsiąść się wygodnie po zgrabną, niewielką kanapę. Miejsce, w którym chcemy postawić sofę ma ogromny wpływ na wybór odpowiedniego modelu, dlatego przed zakupem zaplanuj, gdzie będzie stała.

W polskich wnętrzach króluje ustawianie mebli pod ścianą, co jest funkcjonalnym rozwiązaniem szczególnie w tych małych. Jednak w przestronnych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na ustawienie sofy w okolicy środka, tworząc strefę wypoczynku w samym centrum salonu. Jeśli jest możliwość, możemy dodać fotele z tej samej kolekcji. Ustawienie na środku eksponuje mebel z każdej strony – zwróć uwagę, czy interesujący Cię model jest estetycznie wykończony nie tylko z przodu i po bokach, ale także z tyłu.

Sofa do salonu - Twist

Sofa w salonie skupia na sobie uwagę, więc powinna być idealnie dopasowana do wystroju.

Aranżacja wnętrza: sofa nowoczesna czy klasyczna

Nawet najpiękniejsza kanapa straci swój urok, jeśli nie będzie pasowała do aranżacji wnętrza. Oczywiście, takie połączenie można nazwać celowym zabiegiem i powołać się na fascynację eklektyzmem, jednak prawda zawsze wyjdzie na jaw. Łączenie różnych stylów to cenna umiejętność, która wymaga doświadczenia i wyczucia. Jeśli ich nie mamy, to nie próbujmy tego robić sami w domu. Po co kusić los, prawda?

Sofa w salonie skupia na sobie uwagę, więc powinna być idealnie dopasowana do wystroju (lub na odwrót, gdy dany egzemplarz okaże się prawdziwą perełką). Jeżeli we wnętrzu panuje nowoczesność, postawmy na minimalistyczną formę bez bogatych zdobień. W przypadku klasycznej aranżacji sofa może mieć charakterystycznej pikowania, wzorzyste obicie. Niezależnie od stylu wnętrza i doboru mebla, pamiętaj o zachowaniu harmonii, która pozwoli na spokojny odpoczynek w salonie.

Przeznaczenie: sofa z funkcją spania czy bez

Jeśli często nocują u nas znajomi lub rodzina, a nie mamy pokoju gościnnego, wybór wydaje się być prosty. W przeciwnym razie nie warto inwestować w sofę z funkcją spania. Dlaczego? Przede wszystkim taki mebel jest większy i niekoniecznie wygodniejszy. Sofa bez funkcji spania może być wyposażona w w miękkie , duże poduszki, które zapewniają komfortową pozycję siedzącą. Kanapa może opierać się na widocznym, metalowym lub drewnianym stelażu (tak jak nasze modele Ria i Twist). Sofa do salonu bez opcji rozkładnia daje ogromne możliwości projektantowi wnętrz, który doskonale wie jak wykorzystać potencjał takich mebli.

Sofa do salonu - Ria

Ta idealna sofa do salonu jest tutaj…

Sofa do salonu musi być dostosowana do jego wielkości i stylu oraz do swojego przeznaczenia. Szukasz modelu doskonałego? Sprawdź ofertę Jadik. Wykonujemy meble na zamówienie, wspólnie dobierając materiały, zdobienia i ich kolorystykę. Współpracujemy ze studiami projektowymi i architektami wnętrz. Skontaktuj się z nami, razem stworzymy coś pięknego!

Poprzedni artykuł

Jakie powinny być meble hotelowe? 3 najważniejsze cechy

Więcej
Jakie powinny być meble hotelowe? 3 najważniejsze cechy
Następny artykuł

Jak dobrać hokery do wnętrza?

Więcej
Jak dobrać hokery do wnętrza?