Wybieramy stół do jadalni

Wbrew pozorom stół do jadalni to jeden z najważniejszych mebli w domu. To przy nim jemy wspólne posiłki, organizujemy przyjęcia rodzinne, nawiązujemy więzi. Jakie wymagania powinien spełniać stół do jadalni, aby służył przez lata?

Wybieramy stół do jadalni

Wymiary stołu do jadalni

Są pewne niezłomne zasady, które sprawiają, że stół doskonale spełnia swoją rolę. Przede wszystkim zwróć uwagę na jego wymiary. Aby osoby siedzące naprzeciwko siebie czuły się komfortowo, szerokość powinna wynosić 1-1,25 m. Jeśli blat będzie węższy, może dochodzić do krępujących sytuacji – nikt nie lubi być kopany pod stołem ani gdy przy talerzu nie ma miejsca na odstawienie szklanki z napojem. Węższy stół to także mniej miejsca na półmiski, patery i talerze, co znacząco utrudnia serwowanie dań.

Długość stołu zależy od maksymalnej liczby osób, jaką powinien pomieścić. Osoby z liczną rodziną chętnie wybierają prostokątne stoły, rozkładane lub z bocznymi dostawkami, które dają większe pole manewru – na co dzień stół jest kompaktowy, a organizując imprezę lub obiad rodzinny, wystarczy go rozłożyć. Stoły okrągłe i kwadratowe doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach i są przeznaczone dla maksymalnie 4 osób.

Wybieramy stół do jadalni

Stół do jadalni musi być funkcjonalny

Zadaniem stołu jest zapewnienie komfortowych warunków osobom, które z niego korzystają. Dlatego blat powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości, a nogi optymalnie umiejscowione. Co to oznacza w praktyce? Jeśli masz już wybrane krzesła, dopasuj do nich wysokość blatu. Standardowo wynosi ona ok. 80 cm. Jednak los bywa przewrotny, dlatego wybierając nowy stół, upewnij się, że jego blat nie jest ani za wysoko, ani za nisko. Jeśli jednak nie masz krzeseł, sprawdź, czy producent stołu, który Ci się podoba, nie oferuje siedzisk do zestawu lub zapytaj, jaka wysokość krzesła będzie najlepiej do niego pasować.

W zależności od modelu nogi stołu mogą znajdować się tuż przy rogach, bocznych krawędziach, na środku stołu lub schowane w głębi. Każde z rozwiązań ma swoje zalety, ale i wady. Kwestie estetyki warto rozpatrywać indywidualnie, ale w przypadku funkcjonalności, nie ma miejsca na kompromisy. Przede wszystkim rozstaw nóg w stole nie może utrudniać ustawienia krzeseł – te dwa aspekty są ze sobą ściśle powiązane. Usadzenie gościa tuż przy nodze stołu nie jest idealnym przykładem gościnności, dlatego warto unikać takich sytuacji.

Jest jeszcze jedna ważna rzecz – materiał. Nieprzypadkowo stół jadalniany kojarzy się z dużym, masywnym meblem. Właśnie taki stół do jadalni jest stabilny, a jego solidne wykonanie daje gwarancję, że nawet delikatne szturchnięcie nie spowoduje katastrofy w trakcie obiadu. To także ważna informacja dla posiadaczy zwierząt lub rodziców kilkulatków.

Wybieramy stół do jadalni

Dopasuj stół do aranżacji jadalni

Znamy już idealne wymiary stołu i wiemy, na co zwrócić uwagę w jego projekcie. Następnym krokiem jest wybór mebla pasującego do wielkości pomieszczenia. Tutaj musimy pamiętać o proporcjach i wygodzie. Zbyt duży stół zmniejszy optycznie wnętrze i utrudni funkcjonowanie, zaś za mały nie spełni swojej funkcji i stanie się bezużyteczny. Idealny stół do jadalni pozwala na swobodne odsunięcie krzesła i w stanie od niego (ta czynność wymaga ok. 75-80 cm liczonych od krawędzi do stołu). Należy także pamiętać o zachowaniu miejsca na swobodne przejście.

Stół powinien także być spójny z aranżacją wnętrza. O ile we wnętrzach industrialnych drewniany stół, np. modele Trunk lub Drexler, może pasować tak nowoczesny mebel z metalowymi nogami czy wykończony w stylu prowansalskim nie sprawdzi się w klasycznych, tradycyjnych jadalniach. Do takich pomieszczeń proponujemy stoły drewniane np. Queen, Portland lub Diamant/Bottle.

Jak dobrać drewniany stół do małej jadalni

Twój idealny stół do jadalni to…

Robiony pod wymiar i z materiałów wybranych przez Ciebie. Meble na zamówienie zawsze są lepszym i korzystniejszym wyborem niż meble z sieciówki. Mając wpływ na każdy detal, otrzymujemy gwarancję, że efekt końcowy będzie w 100% odpowiadał naszym potrzebom i preferencjom.

Szukając stołu do jadalni, nie idź na kompromisy i nie decyduj się na modele, które nie spełniają Twoich oczekiwań. Taki mebel nie będzie Cię cieszył i szybko będzie żałować jego zakupu. Dlatego zobacz ofertę firmy Jadik, która od 30 lat projektuje i tworzy meble.

Poprzedni artykuł

Jak dopasować krzesła do stołu?

Więcej
Jak dopasować krzesła do stołu?
Następny artykuł

Meble do salonu kosmetycznego – liczy się pierwsze wrażenie

Więcej
Meble do salonu kosmetycznego – liczy się pierwsze wrażenie