Jak czyścić meble tapicerowane?

Regularna pielęgnacja mebli to klucz do ich pięknego wyglądu. Dowiedz się, jak czyścić meble tapicerowane, aby cieszyć się nimi przez wiele lat.

Jak czyścić meble tapicerowane?

Czyść meble tapicerowane regularnie

Sofy, fotele czy krzesła tapicerowane służą nam w codziennym życiu. Nie raz i nie dwa nakruszymy na nie podczas posiłku lub niechcący porysujemy długopisem albo ołówkiem. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wylać kawę, herbatę czy wodę. Na meblach także osiada kurz, który wcieramy w nie, gdy siedzimy lub leżymy. Dlatego cykliczne czyszczenie mebli tapicerowanych to podstawa. Odkurzając meble regularnie i szczotkując szczotką z delikatnym włosiem, usuniesz kurz i zabrudzenia, przez które tapicerka szarzeje. Lubisz jeść na sofie? Masz psa lub kota? Tym bardziej pamiętaj o regularnym odkurzaniu tapicerki. Wszystkie plamy usuwaj na bieżąco, ponieważ zaschnięte zabrudzenia są naprawdę trudne do wyczyszczenia.

Ten artykuł może Ci się spodobać: Jak dbać o meble skórzane?

Jak czyścić meble tapicerowane? - meble Jadik

Jak czyścić meble tapicerowane domowymi sposobami?

Do czyszczenia zawsze używaj czystej, wilgotnej gąbki, ściereczki lub szczoteczki. Dbaj o to, aby podczas czyszczenia nie zalać wnętrza mebla wodą (jej nadmiar może nie wyparować i doprowadzić do rozwoju pleśni). Zawsze czyść od brzegów plamy do środka, nigdy na odwrót. W ten sposób unikniesz jej powiększenia. Po wyczyszczeniu możesz przyspieszyć schnięcie danego miejsca suszarką. To rozwiązanie sprawdza się także w przypadku wylania wody na tapicerkę – suszenie ciepłym nawiewem uchroni tapicerkę przed nieestetycznymi zaciekami.

Oto 3 sprawdzone środki czyszczące, które na pewno znajdziesz w kuchennej szafce:

  • Soda oczyszczona – wymieszaj sodę z niewielką ilością wody do uzyskania pasty. Tak przygotowany środek usunie nawet najtrwalsze plamy np. po kawie lub winie. Jeśli zabrudzenie jest lżejsze, wystarczy przemyć je wodą z dodatkiem sody. Jeśli nie masz sody, możesz użyć kwasku cytrynowego.
  • Mąka ziemniaczana– mąka wchłania tłuszcz. Wystarczy, że posypiesz nią plamę, zostawisz na jakiś czas, a następnie odkurzysz. Skrobię możesz zastąpić talkiem.
  • Płyn do naczyń lub proszek do prania – dodaj niewielką ilość do wody. Sprawdzają się przy odświeżaniu tapicerki oraz plamach po jedzeniu.

Dobierz środek do materiału

Pamiętaj, że pielęgnacja powinna być dopasowana do rodzaju tkaniny. Na przykład, materiały z fakturą powinny być czyszczone zgodnie z kierunkiem włosia, a w pielęgnacji skóry należy unikać mydła (może powodować pęknięcia). Welur lubi być czyszczony wodą z niewielką ilością amoniaku. Zanim przystąpisz do czyszczenia całej tapicerki, sprawdź jej reakcję na niewielkim fragmencie. Jeśli domowe sposoby nie pomagają w usuwaniu plam i zabrudzeń, czas na środki specjalistyczne. Zawsze używaj ich zgodnie z instrukcją.

Jak dbać o meble tapicerowane

Zobacz meble tapicerowane Jadik

Dopasowujemy meble nie tylko do aranżacji, ale i potrzeb. Doświadczenie nauczyło Cię, że sofa, fotel czy krzesło często się brudzi? Kupując nowe modele, wybierz obicie z tkaniny plamoodpornej. W ofercie Jadik znajdziesz bogaty wybór materiałów, z których wykonamy dla Ciebie wyjątkowe meble tapicerowane. Skontaktuj się z nami!

Poprzedni artykuł

Jak dbać o meble skórzane?

Więcej
Jak dbać o meble skórzane?
Następny artykuł

Stolik kawowy do salonu – jak wybrać, na co zwrócić uwagę?

Więcej
Stolik kawowy do salonu – jak wybrać, na co zwrócić uwagę?