Jak powstał stół Drexler?

Klasyczny, solidny, niepowtarzalny. Drewniany stół Drexler to perełka w naszej kolekcji! Chcesz poznać jego historię? Zastanawiasz się, jak powstają meble Jadik? Zobacz, co ma do powiedzenia Jerzy Chorostkowski, właściciel firmy i autor projektu.

Jak powstał stół Drexler?

Rustykalny, z widocznymi na blacie sękami i pęknięciami. Drewniany stół Drexler przeżywa ostatnio prawdziwy renesans.

Jaka jest historia stołu Drexler? Kiedy powstał i skąd wzięliście pomysł?

Stoły drewniane produkujemy od ponad 10 lat. Zaczęliśmy od stołu Castle, stworzonego na zagraniczne zamówienie. Drugim przedsięwzięciem był właśnie stół drewniany Drexler. Projekt nie jest więc wcale najnowszy, a mimo to nadal robi furorę! Cieszymy się, że wzbudza takie zainteresowanie; doceniła go również projektantka wnętrz Dorota Szelągowska.

Co ciekawe, z zawodu jestem czeladnikiem tokarstwa w drewnie, jego nazwę natomiast tłumaczy się jako toczony, toczenie. Pierwszy pomysł, jaki mi się nasunął, to toczone nogi i prosty blat. To był strzał w dziesiątkę. Naszkicowałem projekt i okazało się, że popękane nogi oraz wyszlifowany, rustykalny blat o grubości 3,5 cm robią niesamowite wrażenie!

Źródło zdjęcia: SAS Wnętrza i Kuchnie

Jak powstaje drewniany stół Drexler?

Budowę stołu rozpoczynamy od nóg, które w zależności od kantówki mają średnicę 14-15 cm. Trzeba je, oczywiście, wytoczyć według wzoru. Następny jest blat – stylizowany na rustykalny, przygotowany zgodnie z indywidualnym życzeniem klienta w jednym z dwunastu oferowanych kolorów. Choć standardowy ma 40 mm i 35 mm, podobają nam się blaty nieco grubsze – 40 mm i 45 mm – i właśnie takie często wykonujemy.

Dowiedz się więcej: Jak powstają drewniane stoły? Historia kawałka drewna

Ile czasu zajmuje produkcja stołu?

Wykonanie jednego stołu może trwać parę godzin. Proces realizacji zamówień jest jednak o wiele bardziej skomplikowany. Zawsze zwracamy uwagę na kolejność zleceń i ściśle jej przestrzegamy, dlatego czasami na gotowy produkt należy poczekać do sześciu tygodni.

Tempo produkcji wydłuża się o rok, jeśli nie dysponujemy akurat suchym drewnem. Coraz trudniej pozyskać odpowiednią, wysokiej jakości rustykalną tarcicę, dlatego samodzielnie zajmujemy się jej sezonowaniem i suszeniem.

Jak wybrać drewniany stół dla sześciu osób

Źródło zdjęcia: SAS Wnętrza i Kuchnie

Jak pozyskujecie materiały do stołu Drexler?

Ze względów praktycznych wszystkie materiały kupujemy ze sporym wyprzedzeniem. Jest to konieczne, ponieważ na własną rękę dbamy o przygotowanie drewna do produkcji. To dość czasochłonne zadanie! W grudniu nabyliśmy sztaplowaną tarcicę; za dwa lub trzy miesiące pójdzie do suszarni, a nasze stoły drewniane będziemy z niej produkować we wrześniu lub październiku.

Kluczowa jest właściwa organizacja. Zainwestowaliśmy, oczywiście, w rozwiązania, które w nagłych przypadkach przyspieszą nasze procesy – suszarnia próżniowa na przykład zwiększa prędkość suszenia nawet czterokrotnie. Dzieje się to jednak kosztem jakości tarcicy, która potrafi nieestetycznie się powyginać, dlatego preferujemy naturalną, choć dłuższą metodę.

Przeczytaj również: Stół drewniany do restauracji – na co zwrócić uwagę

 

Naturalne stoły drewniane od producenta - zalety
zalety stołów drewnianych na wymiar
Meble tapicerowane w Zielono Mi Apartamenty

Źródło zdjęć: Izabela Śmigórska

Czas jest najważniejszy?

Dokładnie! Kiedyś, gdy jeszcze nie było suszarni, tarcica leżała pocięta nawet przez kilkanaście lat, zanim została użyta do produkcji. Dzisiaj cały proces znacznie przyspiesza – średnio trwa pół roku, a czasami, przy cieńszych materiałach, około trzech miesięcy. Trzeba jednak pamiętać o konsekwencjach – zbyt krótki czas suszenia, jak wspomniałem, może powodować liczne problemy, blat wówczas pęka, wykrzywia się. Właśnie takie trudności mieliśmy na samym początku; na szczęście od tego momentu zdobyliśmy doświadczenie, które pozwoliło całkowicie je wyeliminować.

Na co trzeba zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim – na właściwe użytkowanie stołu drewnianego! Jeśli stworzymy odpowiednie warunki, nie stanie się nic złego; gorzej, jeśli mamy do czynienia z sytuacjami ekstremalnymi: sporą różnicą wilgotności, zbyt suchym powietrzem, małą odległością pomiędzy stołem a grzejnikiem lub zbyt ostrym ogrzewaniem podłogowym.

Ponieważ dbamy o każdy detal i wykorzystujemy materiały najlepszej jakości, możesz dłużej cieszyć się pięknymi, solidnymi stołami, krzesłami tapicerowanymi, sofami i fotelami. Zastanawiasz się nad zakupem stołu drewnianego? Poznaj naszą ofertę!

Poznaj bliżej stół Drexler!

Poprzedni artykuł

Wybieramy stół do wnętrza w stylu industrialnym

Więcej
Wybieramy stół do wnętrza w stylu industrialnym
Następny artykuł

Jak powstają drewniane stoły? Historia kawałka drewna

Więcej
Jak powstają drewniane stoły? Historia kawałka drewna