Jak urządzić wnętrze w stylu rokoko?

Wnętrze w stylu rokoko zachwyca swoją kameralnością, komfortem i lekkością. Choć ten nurt powstał w XVIII wieku, jego wpływy często widać we współczesnych aranżacjach prywatnych mieszkań, salonów piękności czy wykwintnych restauracji. Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Jak urządzić wnętrze w stylu rokoko?

Styl rokoko – krótka historia

Zanim przejdziemy do opisu rokoko, poznanie okoliczności jego powstania jest kluczowe dla lepszego zrozumienia charakteru tego stylu. Rokoko narodziło się we Francji ok. 1720 roku u schyłku panowania Ludwika XIV, Króla Słońce. To on nadał wnętrzom swojego pałacu teatralny wygląd, który z czasem zaczął męczyć swoim przepychem. Szukając czegoś nowego i świeżego, francuscy twórcy postawili na bardziej kameralne, zmysłowe, lekkie oraz niezobowiązujące formy. We wnętrzach rokoko dominowały egzotyczne motywy, asymetria, swoboda kompozycji. Dlatego rokoko mylnie jest uważane za kontynuację baroku – to styl, który był jego zupełnym przeciwieństwem!

Rokoko zawdzięcza swoją nazwę połączeniu słów barocco (barok) z rocaille, niezwykle charakterystycznej dekoracji stylizowanej na muszle i fale morskie. Rocaille powstało ok. 1730 roku i od razu podbił wnętrza francuskich pałaców i dworów.

Jak urządzić wnętrze w stylu rokoko?

Wnętrze w stylu rokoko – finezja, elegancja

Dzisiaj, w dobie minimalizmu i fascynacji stylem skandynawskim, rokoko nieznacznie zmieniło swój wygląd, ale jego główne założenia pozostały nietknięte. Współczesne wnętrze w stylu rokoko to przede wszystkim finezyjne i eleganckie dodatki nawiązujące do dawnej epoki, dlatego w trakcie urządzania pamiętaj o następujących kryteriach:

  • Kolorystyka – Podstawą jest biel, na tle której złoto błyszczy pełnym blaskiem. Do wnętrz w stylu rokoko pasują także pastele, np. pudrowy róż lub delikatny błękit. Często można spotkać perłową szarość.
  • Materiały – Styl rokoko panował w pałacach i na królewskich dworach, dlatego wszystkie meble i dodatki powinny być wykonane wyłącznie ze szlachetnych surowców. Numerem jeden było drewno, z którego rzemieślnicy i artyści tworzyli bogato zdobione konstrukcje – ta zasada panuje także dzisiaj! To właśnie finezyjnie formowane w łuk nogi foteli, stołów, krzeseł czy łóżek są znakiem rozpoznawczym tej epoki.
  • Dekoracje – Grube, mięsiste zasłony, kunsztownie dekorowane ramy luster, kwiecista sztukateria, florystyczne ornamenty zagwarantują sukces każdej aranżacji wnętrza w stylu rokoko. Oczywiście, jeśli dekoracje są prawidłowo dobrane kolorystycznie! Całość ma być elegancka, wyrafinowana i w dobrym guście.
Jak urządzić wnętrze w stylu rokoko?

Fotel tapicerowany Ludwig do wnętrz w stylu rokoko

Nazwa tego fotelu nie jest przypadkowa – to na cześć króla Ludwika XV, bo to właśnie za jego panowania styl rokoko rozkwitł. W Ludwigu zawarliśmy najbardziej charakterystyczne elementy tego nurtu: delikatnie wygięte nogi z drewna dębowego, pastelową tapicerkę (na zdjęciu tkanina Board 41) oraz wysoki komfort użytkowania. Lekko rozłożone podłokietniki zapewniają odpoczynek ramionom, a ozdobne pikowanie na oparciu dodaje mu „puszystego” wyglądu.

Fotel tapicerowany Ludwig uzupełni aranżację eleganckiego salonu, jadalni, biura czy salonu piękności. To mebel dla osób, które wiedzą, czego chcą i lubią wyrafinowane dodatki.

fotel tapicerowany ludwig przód

Stwórzmy razem Twoje nowe wnętrze!

Jako producent mebli tapicerowanych stawiamy na jakość materiałów i precyzję wykonania. Ponieważ każdy projekt powstaje w naszej pracowni, każdy klient może dowolnie modyfikować jego wygląd. Wybierając produkty marki Jadik, zyskujesz niepowtarzalne wzornictwo, najwyższą klasę obsługi i wyjątkowe meble na lata.

Jesteś architektem wnętrz? Prowadzisz biuro projektowe? Zajmujesz się aranżacją wnętrz? Skontaktuj się z nami i nawiążmy współpracę! Więcej informacji znajdziesz w zakładce „Dla projektantów”.

Poprzedni artykuł

Fotel do stołu – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Więcej
Fotel do stołu – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać
Następny artykuł

Jakie fotele do salonu w stylu industrialnym wybrać?

Więcej
Jakie fotele do salonu w stylu industrialnym wybrać?