Fotel do stołu – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Fotel do stołu to świetny pomysł, jeśli zależy nam na wygodzie i na eleganckiej aranżacji. Jednak nie każdy model będzie odpowiedni. Wybierając stół i fotele, możesz skorzystać z podpowiedzi producentów i zdecydować się na gotowy komplet lub kolekcję. Jeśli jednak wolisz samodzielnie dobrać meble, skorzystaj z naszych wskazówek! Oto 3 najważniejsze rzeczy, które zadecydują o Twoim sukcesie.

Fotel do stołu – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Dopasuj stylistycznie fotel do stołu

To ważne! Nawet jeśli nie planujesz uzyskać jednolitego zestawu, fotele i stół powinny pasować stylistycznie zarówno do siebie jak i do wnętrza. Dlaczego? Wyobraź sobie tradycyjny dębowy stół i nowoczesne siedziska w minimalistycznej aranżacji. Nie wygląda to najlepiej, prawda? Właśnie dlatego wybór każdego elementu powinien być dokładnie przemyślany. Wybierz wspólny mianownik – to może być rodzaj drewna lub kolor przewodni, który będzie korespondował z otoczeniem. Dobre przykłady znajdziesz w aranżacji jadalni Izabeli Śmigórskiej (zdjęcia obok i poniżej). Projektantka wnętrz połączyła drewniany stół Drexler z fotelami tapicerowanymi Trix.

Rozmiar musi się zgadzać

Kolejny ważny krok w drodze do uzyskania świetnie spasowanego zestawu. Wybierając fotel do stołu, koniecznie zwróć uwagę na jego wymiary. Tylko prawidłowo dobrany rozmiar zagwarantuje ergonomiczną pozycję oraz miejsce na nogi. Wysokość mebla i głębokość siedziska muszą także umożliwiać wsunięcie go pod blat stołu. Pamiętaj o podłokietnikach! One również powinny być pod blatem. Zbyt wysokie podłokietniki uniemożliwią gościom przysunięcie się do stołu.

Kolejnym ważnym elementem jest waga fotela. Im cięższy mebel, tym trudniejsze przestawianie, a przecież nie o to chodzi, aby goście męczyli się, chcąc odejść na chwilę od stołu.

Meble tapicerowane w Zielono Mi Apartamenty

Dobierz liczbę foteli do wielkości stołu

Gdy już wiesz, jakie cechy musi spełniać fotel, aby idealnie pasował do Twojego stołu, czas na wybór liczby siedzisk. Jeśli wybierzesz za dużo foteli, nie zmieścisz ich przy stole (nie polecamy robić tego na siłę!), a jeśli za mało, przestrzeń między siedziskami może wzbudzać pewien dyskomfort wśród gości. Jak zatem dobrać liczbę foteli do wielkości stołu?

Optymalna szerokość jednego nakrycia, która pozwala na swobodną pozycję i ruch rąk podczas posiłku, to min. 60 cm. Oto rekomendowane liczby miejsc dopasowane do stołu prostokątnego o szerokości 90 cm:

  • 4-6 siedzisk dla długości 120 cm
  • 6-8 siedzisk dla długości 180 cm,
  • 8-10 siedzisk dla długości 220 cm.

W przypadku stołu okrągłego 4 osoby zmieszczą się przy blacie o średnicy 90-120 cm, a 6 osób przy średnicy 120-150 cm. W swoich obliczeniach weź również pod uwagę szerokość fotela. Niektóre modele jak np. Morten czy fotel Indian mierzą więcej (np. 65-70 cm), więc wymagają zdecydowanie więcej przestrzeni plus kilka centymetrów luzu tak, aby podłokietniki siedzisk nie ocierały się o siebie.

zalety stołów drewnianych na wymiar

Znajdź swój fotel do stołu w ofercie JADIK

Jako producent mebli oferujemy naszym klientom możliwość stworzenia fotela idealnie dopasowanego do stołu i aranżacji wnętrza. Wybierz model, surowiec i tapicerkę, a my zajmiemy się resztą. Skontaktuj się z nami!

Poprzedni artykuł

Jak dbać o meble welurowe?

Więcej
Jak dbać o meble welurowe?
Następny artykuł

Jak urządzić wnętrze w stylu rokoko?

Więcej
Jak urządzić wnętrze w stylu rokoko?