Jak dbać o meble welurowe?

Meble welurowe dodają wnętrzu smaku, dlatego chętnie sięgamy po nie, gdy zależy nam na eleganckiej aranżacji. Jednak jak o nie dbać, aby zachowały swój nienaganny wygląd przez wiele lat? Oto kilka przydatnych wskazówek, które powinien znać każdy właściciel mebli welurowych.

Jak dbać o meble welurowe?

Co to jest welur?

Welur to miękka tkanina składająca się z dwóch warstw: bawełnianego podłoża i przędzy runowej, czyli charakterystycznego, delikatnego włosia. Jest chętnie stosowany w branży meblarskiej z kilku powodów. Chętnie wybieramy go ze względu na luksusowy wygląd, jaki nadają sofom i fotelom tapicerowanym. Doskonale się układa i podkreśla kształt mebla. Dodatkowo ich urok tkwi w delikatnej i przyjemnej w dotyku fakturze, ale niech Was to nie zmyli! Welur to wytrzymały materiał.

Meble welurowe – jak je czyścić?

Mówią, że zasady są po to, aby je łamać, ale nie w przypadku czyszczenia tapicerki welurowej. Aby meble welurowe wciąż zachwycały swoim urokiem, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jakiej? Przede wszystkim pamiętaj, że w welurowym runie gromadzi się kurz i pył, które należy regularnie usuwać, wyczesując lub odkurzając. Aby utrzymać sprężystość włókien (szczególnie w miejscach, w których siadamy), czesz włosie z użyciem specjalistycznego środka do pielęgnacji weluru. Zawsze czyść zgodnie z kierunkiem układania się włosia. Czesanie weluru pod włos może uszkodzić tkaninę i wetrzeć plamę jeszcze głębiej. Zanim zastosujesz wybrany preparat, przetestuj jego działanie na niewielkim, mało widocznym fragmencie tapicerki, np. z tyłu oparcia i odczekaj 24 godziny. Niektóre środki działają powoli, więc ewentualne uszkodzenia zobaczysz dopiero po pewnym czasie.

Sprawdzonym, domowym sposobem na wywabienie plamy z tapicerki welurowej jest roztwór z amoniaku: do 1 litra zimnej wody dodaj 1-2 łyżki amoniaku i wymieszaj. Nasącz miękką szczoteczkę i delikatnie pocieraj plamę. W przypadku niewielkich zabrudzeń sprawdza się także płyn do naczyń lub delikatny środek piorący bez wybielacza.

Uważaj z ilością wody – jeśli dasz go zbyt wiele, może wniknąć w głąb mebla. To utrudni jego wyschnięcie, a nawet może doprowadzić do rozwoju pleśni. Gdy usuniesz plamę, osusz wilgotne miejsce suszarką do włosów.

szary fotel do jadalni jadik chevy

Czego unikać, czyszcząc meble welurowe?

  • nadmiaru wody
  • silnych detergentów, rozpuszczalników, wybielaczy
  • środków nieprzeznaczonych do tapicerki welurowej
  • użycia środków bez wcześniejszego sprawdzenia reakcji materiału

Stworzymy meble welurowe dla Ciebie

Podsumowując, meble welurowe łączą szykowny wygląd z komfortem użytkowania, dlatego przewyższają inne modele. Jako producent mebli tapicerowanych stworzymy sofy, krzesła i fotele obite dowolnym, wybranym przez Ciebie materiałem. Zobacz naszą ofertę i skontaktuj się z nami!

Jesteś architektem wnętrz? Poznaj szczegóły programu lojalnościowego, który stworzyliśmy dla profesjonalistów z branży wnętrzarskiej. Razem stwórzmy piękne wnętrz!

różowy fotel tapicerowany hux przód
Poprzedni artykuł

Skóra naturalna czy ekologiczna? Poznaj różnice

Więcej
Skóra naturalna czy ekologiczna? Poznaj różnice
Następny artykuł

Fotel do stołu – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Więcej
Fotel do stołu – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać