Skóra naturalna czy ekologiczna? Poznaj różnice

Skóra naturalna czy ekologiczna? To pytanie często zadają sobie osoby wybierające meble tapicerowane. Choć na pierwszy rzut oka nie zawsze da się je odróżnić, mają zupełnie inne właściwości. Poznaj różnice!

Skóra naturalna czy ekologiczna? Poznaj różnice

Skóra naturalna czy ekologiczna – pochodzenie

Zasadniczą różnicą między skórą naturalną a ekologiczną jest sposób ich pozyskiwania. Skóra naturalna to materiał pochodzenia zwierzęcego, zaś skóra ekologiczna (nazywana także skajem lub ekoskórą) jest sztucznym materiałem, poliestrem pokrytym polichlorkiem winylu. Oba materiały mają swoje wady i zalety. Choć skóra naturalna jest miękka, elegancka i bardzo wytrzymała, wiąże się z cierpieniem zwierząt. Za to ekoskóra powstaje w wyniku procesu chemicznego, jest niej trwała, a w trakcie jej produkcji nie giną zwierzęta.

Jak dbać o meble tapicerowane ze skóry ekologicznej

Pamiętaj, że zarówno skóra naturalna, jak i ekologiczna wymaga prawidłowej pielęgnacji. Bez niej tapicerka straci swój blask.

Skóra naturalna czy ekologiczna – wytrzymałość

Odpowiednio pielęgnowane meble tapicerowane ze skóry naturalnej zachowują swój blask i świetność przez wiele lat. Skóra dodaje im szyku i elegancji, a cała aranżacja wnętrza zyskuję klasę. Regularnie czyść i konserwuj skórzaną tapicerkę, a utrzyma swoją elastyczność nawet w najmocniej eksploatowanych miejscach, np. na siedziskach. Więcej na temat pielęgnacji mebli skórzanych dowiesz się z tego artykułu: Jak dbać o meble skórzane?.

Jak bardzo wytrzymała jest tapicerka ze skóry ekologicznej? Podobnie, ale… Współczesny skaj jest w stanie idealnie imitować skórę naturalną i jest równie łatwy w konserwacji co skóra – wystarczy stosować środki przeznaczone do ekoskóry. Jednak jego elastyczność zależy głównie od jakości wykonania materiału i tańsza ekoskóra szybko popęka lub się wytrze.

Jak odróżnić skórę naturalną od ekologicznej? Wyczuj różnicę!

Choć wizualnie mogą wyglądać identycznie, jest kilka sposobów na rozpoznanie która tapicerka jest sztuczna, a która naturalna. Dotnij obu materiałów – skóra naturalna oddycha, jest niesamowicie miękka, grubsza i sztywniejsza. To jakość, której nie da się skopiować. W przypadku skóry ekologicznej poczujesz, że materiał jest stosunkowo śliski i cieńszy. Drugim sposobem jest powąchanie tapicerki. Skóra naturalna ma swój specyficzny, niepodrabiany zapach, który wypełnia całe wnętrze – ekoskóra nie ma go wcale lub kojarzy się z gumą bądź środkiem chemicznym.

Po czym jeszcze rozpoznasz materiał? Po cenie. Sofa czy fotel z tapicerką ze skóry naturalnej będzie o wiele droższy niż w wersji ze skóry sztucznej, jednak pamiętaj, że w tej kwocie zawiera się coś więcej niż wyłącznie rodzaj obicia. Skóra naturalna jest niepowtarzalna i podnosi prestiż wystroju wnętrza.

Krzesło tapicerowane Brad w restauracji Crudo

Który materiał wybrać? Decyzja należy do Ciebie

Podsumowując, jeśli zależy Ci na luksusowych meblach na lata, wybierz meble z tapicerką ze skóry naturalnej. Jeśli kluczową rolę odgrywa cena, ale chcesz mieć stylowe meble, zdecyduj się na ekoskórę.

Jako producent mebli tapicerowanych, oferujemy naszym klientom szeroki wybór obić i wzorów. Pracujemy wyłącznie na najlepszych jakościowo materiałach, dlatego masz gwarancję, że Twoje meble zachowają swój wartość i nienaganny wygląd przez lat. Zobacz nasze modele i wybierz swoje przyszłe meble tapicerowane!

Jesteś architektem wnętrz? Dołącz do naszego programu lojalnościowego i otrzymaj atrakcyjne zniżki i rabaty! Poznaj szczegóły: Dla projektantów.

Poprzedni artykuł

Producent mebli tapicerowanych – 4 powody, dla których warto wybrać jego meble

Więcej
Producent mebli tapicerowanych – 4 powody, dla których warto wybrać jego meble
Następny artykuł

Jak dbać o meble welurowe?

Więcej
Jak dbać o meble welurowe?