Meble tapicerowane – jak uchronić je przed zwierzętami?
Nawet kilkunastoletnie fotele, sofy oraz krzesła potrafią zachwycać swoim wyglądem, jeśli tylko we właściwy sposób dbaliśmy o ich obicie. Zastanawiasz się, jak zawczasu uchronić meble tapicerowane przed zwierzętami? Zobacz, co zrobić, gdy ukochany pupil lubi na nich spać, drapać je lub gryźć.
Jakie meble kupić, kiedy w domu są zwierzęta?
Niestety, nie wszystkie meble będą odpowiednie, jeśli trzymamy w domu zwierzęta. Wystarczy chwila nieuwagi, aby podczas zabawy uszkodzić lub poplamić obicie. A to dopiero początek. Szczególnie niebezpieczne dla kondycji foteli lub krzeseł są długie i ostre pazury, które mogą zaczepić się o materiał, a także wypadająca sierść. Nawet jeśli niektórych problemów zwyczajnie nie da się uniknąć, staranny dobór wyposażenia potrafi uczynić prawdziwe cuda. Jak uchronić meble tapicerowane przed zwierzętami? O czym pamiętać przy zakupie nowych siedzeń lub wypoczynku?
- Wybieraj gładkie materiały z mocnym, gęstym splotem. Jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup, spróbuj upewnić się, że meble są wystarczająco odporne na zadrapania i przetarcia, a sierść z trudem wbija się pomiędzy włókna ich tapicerki. Niestety, niektóre rozwiązania możesz odrzucić już teraz. Mało praktyczne będą m.in. meble skórzane, na których już po kilku dniach zaczną być widoczne zarysowania.
- Brud i sierść to prawdziwa zmora. Jeśli chcesz, aby sofy i krzesła zachwycały swoim wyglądem jeszcze przez wiele lat, nie zapomnij o regularnym czyszczeniu i pielęgnacji. Będzie to o wiele łatwiejsze, jeśli zainwestujesz w rozwiązania stworzone specjalnie z myślą o właścicielach czworonogów, takie jak obicie pokryte niewidzialną warstwą ochronną, która uniemożliwia przenikanie zanieczyszczeń. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Aquaclean – poznaj zalety tego materiału.
- Spore znaczenie ma kolor mebli tapicerowanych. Nawet jeśli nie planujesz leżeć na kanapie razem z ukochanym pupilem, najlepiej dopasować jej kolor do jego sierści. Dzięki temu wszędobylskie włosy będą znacznie mniej rzucać się w oczy. Pamiętaj jednak, że w przypadku jasnego wykończenia trudniej może być ukryć drobne plamy.
Regularne czyszczenie mebli to klucz do ich pięknego wyglądu. Zobacz, jak to zrobić, jeśli w domu przebywają zwierzęta.
Czyść meble tapicerowane regularnie
Niestety, nie istnieje droga na skróty. Jeśli w domu są zwierzęta, musisz poświęcić swoim meblom zdecydowanie więcej uwagi. Pamiętaj, że zaschnięte ślady i zabrudzenia są wyjątkowo trudne do usunięcia. Właśnie dlatego lepiej myć je na bieżąco. Jak pozbyć się kurzu i sierści? Wystarczy, że regularnie będziesz odkurzać i szczotkować tapicerkę. Ważne, aby korzystać przy tym ze szczotki z delikatnym włosiem. Co jeszcze warto uwzględnić podczas cyklicznych porządków? Ponieważ meble tapicerowane bardzo szybko wchłaniają zapachy, co jakiś czas możesz natrzeć je roztworem na bazie sody oczyszczonej, rozmarynu i wody, który zneutralizuje intensywną woń futerka. Do sprawdzonych, domowych sposobów, kiedy nowy piesek znaczy teren, należą natomiast mieszkanki na bazie octu.
Przeczytaj również: Jak czyścić meble tapicerowane?
Podpowiadamy najlepsze sposoby, aby ochronić meble tapicerowane przed zwierzętami.
Jak uchronić meble tapicerowane przed zwierzętami?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Szczególnie jeśli ukochanym pupilem jest gryzoń, który nie może się powstrzymać przed drapaniem i gryzieniem mebli. Na szczęście istnieje kilka skutecznych metod, aby go do tego zniechęcić. Jedną z nich jest… napar z łopianu. Wystarczy nanieść go na wszystkie łatwo dostępne elementy, takie jak stelaż krzesła lub drewniane nogi kanapy. A jeśli domowe środki zawodzą, warto udać się do profesjonalnego sklepu zoologicznego. Sprzedawane tam zapachowe preparaty są oczywiście całkowicie bezpieczne dla każdego czworonoga.
Jak uchronić meble tapicerowane przed zwierzętami? Chociaż wśród właścicieli kotów wywołują mieszane odczucia, nadal bardzo popularne są różnego rodzaju drapaki, zabawki i gadżety, które mają odwrócić uwagę od toczonych nóg i innych delikatnych, podatnych na uszkodzenia części wyposażenia. W przypadku wszystkich mniejszych zwierzątek przydadzą się też specjalne płotki, które uniemożliwią im wskoczenie na tapczan. Za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu, możesz natomiast przykryć wypoczynek narzutą wykonaną z łatwych do utrzymania w czystości, śliskich materiałów. Dzięki temu unikniesz zmartwień i przykrych niespodzianek, a po powrocie zastaniesz meble w nienaruszonym stanie.
Przeczytaj również: Jak dbać o stół z naturalnego drewna?
Jak dbać o zwierzaka, aby nie niszczył mebli tapicerowanych?
Najważniejszą zasadą, kiedy przyjmujesz do domu pieska lub kotka, jest… bycie konsekwentnym. Podjąłeś decyzję, że pod żadnym pozorem nie wolno mu wskakiwać na fotel lub sofę? Upewnij się, że żaden z mieszkańców nie będzie po kryjomu łamać tej zasady. W przeciwnym wypadku zwierzak bardzo szybko stanie się zdezorientowany i nieposłuszny, a do ochrony mebli nie wystarczą nawet najbardziej imponujące środki zaradcze.
O czym jeszcze warto pamiętać? Choćby o odpowiedniej pielęgnacji pupila.
Długie pazury to przeszkoda nie tylko dla zwierząt, które większość czasu spędzają w domu, ale również… ich właścicieli. Szczególnie, że to właśnie one mogłyby zniszczyć nowe meble tapicerowane dosłownie w kilka chwil. Między innymi z tego powodu nie warto zaniedbywać obowiązku ich regularnego obcinania. Równie ważne jest też systematyczne czesanie pupila, które poprawia kondycję sierści i zmniejsza ilość wszechobecnych włosów.
Pamiętaj o miejscu do spania
Pamiętaj, że zwierzątko nie zawsze będzie leżeć na swoim posłaniu. Zwłaszcza jeśli wokół sporo się dzieje lub właśnie przyjmujesz gości. Co zrobić, jeśli wieczorami lub podczas seansów filmowych piesek stara się wskoczyć na kanapę? Jednym ze sposobów, aby uniknąć intensywnego zapachu oraz sporej ilości sierści, jest rozłożenie na meblach specjalnego, płaskiego legowiska. Później bez problemu możesz wyprać je w pralce lub przenieść w inne, lepsze miejsce.
Jeśli leżenie na sofie absolutnie nie wchodzi w grę, pamiętaj, aby przygotować im naprawdę miękki i wygodny wypoczynek. Najlepiej położyć go tam, gdzie najbardziej lubi on wypoczywać.
Czasami warto też specjalnie dla niego poświęcić nieco bardziej wysłużone krzesło lub fotel. Niektórzy idą o krok dalej i kupują do salonu małe, tapicerowane legowiska dla zwierząt. To rozwiązanie ma jedną, niespodziewaną zaletę: szybko stanie się wymyślną ozdobą każdego pomieszczenia, szczególnie jeśli zdecydujesz się na jeden z bardziej pomysłowych modeli, choćby taki w kształcie miniaturowej sofy.
Zobacz meble tapicerowane Jadik
Meble tapicerowane to inwestycja. Niezależnie od tego, co zrobisz, aby ochronić je przed ukochanym czworonogiem, o ich kondycji zadecyduje sposób wykonania. Szukasz produktów dopasowanych nie tylko do aranżacji, ale i potrzeb? Doświadczenie nauczyło Cię, że fotel, sofa lub krzesło często się brudzi i niszczy? Kupując nowe wyposażenie, wybierz obicie z wytrzymałej, plamoodpornej tkaniny. Zobacz wszystkie produkty w ofercie Jadik i wypełnij formularz kontaktowy, aby uzyskać więcej informacji.