Jak dbać o stół z naturalnego drewna?
Piękne, niepowtarzalne, długowieczne. Produkujemy je od ponad dziesięciu lat! Chcesz wiedzieć, jak dbać o stoły z naturalnego drewna, aby zachowały swój klasyczny wygląd? Sprawdź najważniejsze informacje o pielęgnacji mebli z kolekcji Jadik.
Stół z naturalnego drewna na każdą okazję
Drewniane stoły nie wychodzą z mody. Sprawdzą się nie tylko w domowym zaciszu, ale też w eleganckiej restauracji, hotelowym lobby, poczekalni, gabinecie lub przestronnej sali konferencyjnej. Zachwycamy się blatami z litego dębu, toczonymi nogami lub precyzyjnym wykończeniem. Pamiętaj, że meble to inwestycja na długie lata. Powinny być wygodne, ergonomiczne i stworzone z materiałów najwyższej jakości.
Czasami tym, czego potrzebujemy najbardziej są funkcjonalne, pomysłowe komplety, innym razem natomiast – stoliki kawowe lub stabilne, wytrzymałe meble jadalniane. Niezależnie od tego, do czego posłużą, każdego dnia będą narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Kawiarnia pęka w szwach, a może całe dnie spędzasz w prywatnym biurze? Dowiedz się, jak dbać o stoły z naturalnego drewna, aby przetrwały próbę czasu.
Przeczytaj również: Jak powstają drewniane stoły? Historia kawałka drewna
Drewno to wyjątkowy materiał. Każdy mebel, który dzięki niemu powstaje, wyróżnia się kolorem, sękami, dyskretnym układem słoi.
Jak dbać o stół z naturalnego drewna?
Lubimy, gdy stół ma charakter – jest dojrzały, rustykalny, autentyczny. Prosto z naszego warsztatu trafia do nieformalnych, przytulnych wnętrz lub wykwintnych lokali, gdzie powoli staje się centrum życia rodzinnego lub towarzyskiego. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń jest niewłaściwe użytkowanie. Lepiej zapobiegać niż leczyć? Oczywiście! Właśnie dlatego dobrze zawczasu pomyśleć, jak go zabezpieczyć.
Przygotuj się na to, że drewniany stół będzie intensywnie wykorzystywany. Wypełnianie dokumentów, sporządzanie notatek, gorące lub zimne napoje pite podczas spotkania ze znajomymi – nic tak nie wpływa na jego żywotność jak drobne nawyki klientów lub domowników. Jeśli chcesz, aby jego powierzchnia pozostała nienaruszona, zainwestuj w serwetki albo maty wykonane z nieodbarwiających materiałów. Dzięki temu nie będziesz musiał kłaść bezpośrednio na blacie luźnych kartek papieru, talerzy i szklanek. Uważaj też na ostre przedmioty oraz ciężkie ozdoby, które mogą wywierać długotrwały, miejscowy nacisk na blat.
Sporo szkód mogą wyrządzić domowe zwierzęta. Twój ukochany pupil to gryzoń? Napar z łopianu naniesiony na drewniane elementy skutecznie zniechęci go do drapania lub gryzienia. Zbawienne w przypadku kotów mogą się natomiast okazać specjalne gadżety do zabawy lub drapaki, które odwrócą ich uwagę od toczonych nóg.
Miejsce ma znaczenie
Przysuwasz drewniane meble bezpośrednio do ściany, a może znajdują się niebezpiecznie blisko grzejnika lub kominka? W ekstremalnych warunkach jego kondycja podupada, pojawiają się odkształcenia lub drobne uszkodzenia. Sztuka polega na tym, aby połączyć przyjazne warunki otoczenia z troskliwą, regularną pielęgnacją. Tylko wtedy osiągniemy sukces, a nasz stół pozostanie odporny na niekorzystne zjawiska, mocny i estetyczny.
Wbrew pozorom to, gdzie postawimy meble, ma fundamentalne znaczenie. Jak dbać o stół z naturalnego drewna? Czego warto się wystrzegać? Przede wszystkim nie narażaj blatu na gwałtowne zmiany temperatury oraz intensywne działanie światła słonecznego, które może powodować odbarwienia. Unikaj ogrzewania podłogowego. Twoja posadzka jest drewniana? Postaw na filcowe podkładki pod nogi. Pamiętaj też, że pod wpływem zbyt wilgotnego powietrza drewno zaczyna pęcznieć. Nadmiernie suche wnętrze spowoduje natomiast stopniowe wypaczanie lub rozszczepianie.
Sprawdź także: Jak czyścić meble tapicerowane?
Czyścimy drewniane stoły
Źle dobrane środki jedynie pogorszą stan blatu i zniszczą drewnianą powierzchnię. Zrezygnuj ze środków do konserwacji, szorstkich gąbek, substancji, które zawierają wosk lub silikony, a także ścierających lub skoncentrowanych detergentów. Szczególnie niekorzystny jest też długotrwały kontakt z wodą – rozlanymi płynami lub mokrymi tkaninami.
Miękką, suchą ściereczką czyść wszystkie elementy drewnianego stołu. Co zrobić z najbardziej intensywnymi zabrudzeniami? Istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów. Króluje wśród nich zwykły płyn do mycia naczyń. Wystarczy, że rozcieńczysz kilka kropel w wodzie i wytrzesz plamy tłuszczu lekko zwilżonym, a później suchym materiałem. A jeśli chcesz wypróbować czegoś innego, przelej do pojemnika z rozpylaczem roztwór powstały na bazie oliwy z oliwek, soku z cytryny lub octu, wody oraz ulubionego zapachowego olejku.
Dowiedz się także: Jak dbać o meble skórzane?
Stoły z naturalnego drewna. Wiosenna promocja Jadik
Potrzebujesz mebli na wymiar? Chcesz, aby jak najdłużej cieszyły oko? Upewnij się, że wiesz, jak dbać o stoły z naturalnego drewna i wybierz model z asortymentu Jadik, który sprosta Twoim oczekiwaniom. Stół 5w1 przyjdzie nam na ratunek, gdy musisz pomieścić większą liczbę gości. Stolik Jaap zamieni się w oryginalny, estetyczny kwietnik, a drewniany stół Angus – w biurko. Często organizujesz imprezy okolicznościowe? Z pewnością docenisz ławę drewnianą Trunk Country lub jeden z naszych stołów z dostawkami. Ich możliwości są nieograniczone, a przy systematycznej, dopasowanej do gatunku drewna pielęgnacji pozostaną ozdobą każdego wnętrza na wiele lat.
Jesteś zainteresowany? Skorzystaj ze specjalnej, wiosennej oferty Jadik. Tylko w marcu wszystkie zamówienia na drewniane stoły są tańsze o cenę VAT. Przy zamówieniach powyżej 10 tysięcy złotych naliczamy dodatkowy rabat! Skontaktuj się z naszym biurem handlowym, aby poznać szczegóły.