Jak powstają drewniane stoły? Historia kawałka drewna
Precyzyjne wykonanie, szczegółowy dobór materiału i całe lata doświadczenia. Od 1987 roku tworzymy meble, które trafiają do eleganckich restauracji, hoteli i kameralnych domowych wnętrz. Chcesz dowiedzieć się, jak powstają drewniane stoły Jadik? Poznaj historię kawałka drewna!
Jak powstają drewniane stoły Jadik? Historia kawałka drewna
Drewniany stół Drexler, który zawitał w mieszkaniu Doroty Szelągowskiej, pomysłowy stół 5w1, a może wygodny, stylowy stół drewniany Bistro Cross Snack? Piękne, solidne, ponadczasowe meble to nasza wizytówka. Chcemy, aby były w pełni funkcjonalne i pasowały do potrzeb każdego klienta, właśnie dlatego stawiamy na indywidualną, profesjonalną współpracę.
Dzisiaj opowiadamy, jak powstają drewniane stoły Jadik. Na co zwracamy szczególną uwagę? Z jakich materiałów korzystamy? Odkryj sekret tworzenia niezwykłych stołów i sprawdź, co możemy Ci zaoferować!
Przeczytaj również: Producent mebli tapicerowanych – 4 powody, dla których warto wybrać jego meble
Co jest dla nas najważniejsze? Oczywiście, najlepszej jakości drewno!
Jakość przede wszystkim
Mamy naprawdę wysokie wymagania. Ponieważ już na etapie zakupu pojawiają się pierwsze trudności, dużo energii wkładamy we wstępną selekcję materiału. Kierujemy się między innymi ogólnym charakterem projektów Jadik. Aż 90% elementów wykonujemy z prostego pnia, pozostałe 10% musi być jednak rustykalne, pokrzywione, indywidualne. Wybór nie jest łatwy, ale to on decyduje o sukcesie naszych mebli!
Drewno wycięte na wymiar
Jak powstają drewniane stoły Jadik? Po selekcji materiału przychodzi czas na określenie pozostałych szczegółów, takich jak wymiary drewna, które zdecydowaliśmy się kupić. Mają one zazwyczaj:
-
3,20 m długości;
-
165 mm szerokości.
W zależności od przeznaczenia wskazujemy też preferowaną grubość. Drewno na blaty stołów ma zazwyczaj od 30 do 80 mm, na nogi – 100×100 mm, a na kantówki – 160×160 mm.
Do niektórych realizacji nabywamy kawałki o jednolitej strukturze, które powstają dzięki tzw. cięciu blokowemu. Dają one wizualny efekt całego pnia, przy właściwym suszeniu nie wyginają się tak mocno i mają tę przewagę nad mieszanymi deskami, że zastosowane do tworzenia danego stołu Jadik zachowują się w jednakowy sposób.
Przeczytaj również: Jak dopasować krzesła do stołu
Suszenie i sezonowanie
Pozyskujemy tylko mokre drewno. Dlaczego? Przede wszystkim – ciężko pozyskać dobrą, suchą tarcicę. Samodzielnie dbamy o proces sezonowania i suszenia, który jest niezwykle czasochłonny, może trwać wiele miesięcy. Dzięki temu zyskujemy jednak pewność, że materiały, które wykorzystujemy do produkcji, są najlepszej jakości. Drewno nie wypacza się w stole, właściwe suszenie i sezonowanie likwiduje naprężenia i minimalizuje pęknięcia. Te, które się pojawiają odpowiadają naszym potrzebom! Lata doświadczenia pomagają nam zachować kontrolę nad poszczególnymi etapami i unikać typowych błędów.
Ratujemy drewno!
Nasza specjalna, nowa oferta opiera się na idei recyklingu i ratowania drewna, które w innych okolicznościach nie zostałoby wykorzystane do produkcji blatów do stołów Jadik. Dzięki właściwemu przygotowaniu słabszej tarcicy i zaprawieniu innym drewnem powstaje pełnowartościowy, a przy tym tańszy produkt. Oczywiście, kosztuje to nas sporo wysiłku, ale jesteśmy zadowoleni z rezultatów! Pozytywna reakcja na tworzone w ten sposób blaty z pewnością wynagradza wszystkie trudności.
Jak powstają drewniane stoły Jadik?
Jak powstają drewniane stoły Jadik? Z zaangażowaniem i koncentracją na każdym detalu. Ważne, aby niesamowicie wyglądały we wszystkich pomieszczeniach i posłużyły Ci przez lata. Dlatego wciąż powiększamy kwalifikacje, a każdy nowy stół drewniany to wyśmienita okazja do zdobycia świeżych, ciekawych doświadczeń.
Jesteś zainteresowany zakupem stołu do kawiarni, salonu kosmetycznego, hotelu lub prywatnego wnętrza? Skontaktuj się z nami i zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy!