Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?
Podstawowym dylematem, który pojawia się w trakcie aranżacji kuchni jest to, czy otworzyć ją na salon, czy też wydzielić jako odrębne pomieszczenie. Jakie zalety ma to rozwiązanie? O czym warto pamiętać przy wyborze mebli? Podpowiadamy, jak urządzić salon z aneksem kuchennym.
Salon z aneksem kuchennym może pełnić wiele różnych funkcji, najlepiej więc urządzić go zgodnie z nadrzędnymi potrzebami wszystkich mieszkańców.
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Podstawowe wskazówki
Pokojem dziennym nazywamy zazwyczaj największe i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w całym domu, które przeznaczone jest między innymi do odpoczynku, przyjmowania gości i wspólnego spędzania czasu w rodzinnym gronie. Jego możliwości są jednak znacznie większe. W niektórych sytuacjach strefa ta zamieni się w funkcjonalne miejsce do pracy, czytania lub przechowywania niezbędnych akcesoriów, a także dodatkową sypialnię dla gości, pokój telewizyjny lub bawialnię dla dzieci. Jak to wszystko pogodzić? Salon z aneksem kuchennym najlepiej podzielić na kilka mniejszych stref, w tym wypoczynkową lub jadalnianą.
Pierwszym krokiem do sukcesu jest oczywiście ustalenie punktu centralnego. W charakterze tym występuje często duży, wygodny stół drewniany. Jak go ustawić? Przede wszystkim pamiętaj o zachowaniu ciągów komunikacyjnych, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się w obrębie wnętrza. Upewnij się, że goście będą w stanie swobodnie odsunąć krzesła, a komplet stanie wystarczająco blisko miejsca, w którym przygotowywane są posiłki. O czym jeszcze warto pamiętać? W nowoczesnych projektach salon coraz częściej stanowi jedną całość z kuchnią i jadalnią. Zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, powinniśmy jednak wziąć pod uwagę kilka czynników, takich jak wielkość przestrzeni, jaką dysponujemy, nasz styl i rytm życia, a także wyzwania, którym musimy stawić czoła w ciągu dnia. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym?
Salon z aneksem kuchennym – zalety i wyzwania
Mieszkanie będzie wydawać się znacznie bardziej przestronne, jeśli zamiast kilku mniejszych, zamkniętych pomieszczeń zdecydujemy się połączyć je w jedną, funkcjonalną całość. Jakie zalety ma to rozwiązanie? Na jego korzyść przemawia nie tylko łatwiejszy dostęp do różnych części użytkowych, ale też możliwość optycznego powiększenia przestrzeni i duża elastyczność wnętrza. Układ ten docenimy również podczas niespodziewanej wizyty przyjaciół lub codziennej zabawy dzieci, których nie chcemy zostawiać samych za każdym razem, gdy przygotowujemy posiłek.
Zastanawiając się, jak urządzić salon z aneksem kuchennym, powinniśmy też jednak wziąć pod uwagę kilka typowych problemów, jakie możemy napotkać w przyszłości. Jednym z nich jest łatwość rozprzestrzeniania się charakterystycznych aromatów również w strefie wypoczynkowej. W takim przypadku konieczne może się okazać zainstalowanie dobrego okapu kuchennego, który nie tylko wchłonie zapach jedzenia, ale również stanie się ciekawym urozmaiceniem i ozdobą naszego wnętrza. Co jeszcze trzeba uwzględnić? Kuchnia i pokój dzienny powinny również znacznie różnić się sposobem oświetlenia. W tym pierwszym przypadku zwykle stawia się na mocniejsze, punktowe światło, które ułatwi codzienne obowiązki. Wieczornemu odpoczynkowi sprzyjają natomiast rozproszone, nastrojowe lampy i kinkiety.
Wygodne, funkcjonalne i piękne meble to podstawa. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać przy zakupie stołów, foteli i krzeseł do salonu z aneksem kuchennym.
Salon z aneksem kuchennym – jak wybrać meble?
Podstawowym wyzwaniem okazuje się jednak stworzenie funkcjonalnej, a jednocześnie estetycznej i reprezentatywnej aranżacji. Warto pamiętać, że wszystko, co dzieje się w kuchni jest widoczne jak na dłoni natychmiast po wejściu do pokoju dziennego. Wymaga to nie tylko znacznie lepszej organizacji i dbałości o porządek, ale też wyboru odpowiedniego wyposażenia. Wszystkie urządzenia, stoły i krzesła tapicerowane powinny łączyć piękny, ciekawy wygląd z wygodą użytkowania i stabilną, specjalnie wzmocnioną konstrukcją.
Wykorzystane materiały, rodzaje obicia, wybarwienia blatu, ozdoby i dekoracje powinny być optymalnie dopasowane do pozostałych elementów w pomieszczeniu. W bardziej wymagających, niewielkich przestrzeniach konieczne mogą się też okazać meble na wymiar. Doświadczony producent będzie w stanie wykonać je na podstawie indywidualnych wskazówek i oczekiwań każdego klienta. Oznacza to, że przyszli użytkownicy mogą samodzielnie zadecydować o tym, jak mają się prezentować i jakie powinny mieć parametry.
Przeczytaj również: Kiedy zamawiać meble na wymiar?
Oto kilka wskazówek, jak urządzić salon z aneksem kuchennym, by efekty przerosły najśmielsze oczekiwania domowników.
Salon z aneksem kuchennym – zasady aranżacji
Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Przede wszystkim warto zadbać o spójność wszystkich części pomieszczenia, by nie było między nimi żadnych przypadkowych, niechcianych różnic stylistycznych. Najlepiej przy wyborze mebli i dodatków sprawdza się wówczas hasło „mniej znaczy więcej”. Dlaczego? Przede wszystkim w niewielkich, ciasnych pomieszczeniach bałagan tworzy się znacznie szybciej. Proste, geometryczne formy i starannie przemyślane elementy wyposażenia pomogą nam przy tym uniknąć wrażenia przesytu i nieładu. Oznacza to, że wszystkie akcesoria powinny mieć praktyczny charakter.
Czego możesz potrzebować? Ważne będą wygodne fotele, sofy i krzesła. Do codziennego odpoczynku przyda się też specjalny puf tapicerowany. Jeśli często przyjmujesz gości, lubisz urządzać przyjęcia dla znajomych i to właśnie w Twoim domu odbywają się wszystkie rodzinne uroczystości, nie zapomnij też o odpowiednim stole drewnianym. W salonie z aneksem kuchennym powinien znaleźć się tradycyjny, kilkuosobowy model, przy którym swobodnie zasiądą wszyscy mieszkańcy, na przykład Drexler. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na przestronną jadalnię, możesz natomiast postawić na specjalny wariant rozkładany lub z bocznymi dostawkami, na przykład stoły Diamant/Bottle lub Abbey.
Więcej praktycznych wskazówek na ten temat znajdziesz we wpisie: Drewniany stół rozkładany dla dużej rodziny.
Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?
Najważniejsze, aby goście i domownicy mogli już na pierwszy rzut oka rozpoznać, gdzie kończy się część przeznaczona do wspólnego odpoczynku i relaksu, a w którym miejscu zaczyna się aneks. Można to zrobić na kilka różnych sposobów. Ciekawe efekty przynosi umiejętne zestawianie różnych faktur, materiałów, mebli i dodatków. Granicę pomiędzy kuchnią a pokojem dziennym stanowić może szafka sięgająca niemal do sufitu, inna powierzchnia ściany lub podłoga.
W niektórych sytuacjach warto też zastanowić się nad zaprojektowaniem zabudowy kuchennej w taki sposób, by między dwiema strefami znajdował się praktyczny bar. Przy długim, wąskim blacie można zjeść rano śniadanie, napić się kawy, przygotowywać poczęstunek dla gości lub szybko wydawać posiłki do części jadalnej. Półwysep to atrakcyjne rozwiązanie na przyjęcia i dobre uzupełnienie klasycznego stołu… szczególnie jeśli przewidzimy pod nim miejsce na hokery. Wysokie krzesła powinny być wykonane z wytrzymałej, odpornej na zabrudzenia i ścieranie tkaniny. Przed zakupem warto też sprawdzić, czy wybrany model nie jest zbyt wysoki lub zbyt niski. Jego konstrukcja musi być solidna, a materiały – wysokiej jakości.
Dowiedz się więcej: Hoker do baru – na co zwrócić uwagę?