Praca w tapicerni. Jak powstają krzesła tapicerowane Jadik?
Sebastian Janczak, nasz mistrz tapicerni, odpowiada za szkolenie pracowników oraz produkcję nowych wzorów. Dzisiaj postanowiliśmy zadać mu kilka pytań o jego pracę w tapicerni. Sprawdź, co najbardziej liczy się w tym zawodzie i jak powstają krzesła tapicerowane Jadik.
Wszystkie meble Jadik produkujemy tylko i wyłącznie na podstawie życzeń klienta. Nawet jeśli czasami chcielibyśmy użyć innych materiałów, za wszelką cenę staramy się mu dogodzić. Pracujemy tak długo, aż efekt końcowy będzie zadowalający.
Podczas pracy w tapicerni bierzesz udział w wyborze materiałów?
Doborem materiałów zajmują się technolodzy, ja natomiast jestem odpowiedzialny za samą produkcję: obijanie, tapicerowanie, sprawdzanie, czy ten pokrowiec pasuje, czy jednak nie. Mam oddać gotowe meble, które wymyśliła nasza technolog.
Największym dylematem jest zawsze tapicerka. Każdy materiał zachowuje się trochę inaczej, w inny sposób się naciąga, trzeba więc dobrze się zastanowić, w jaki sposób go ułożyć, aby wyglądał ładnie.
Przeczytaj również: Jak powstał stół Drexler?
Niektóre projekty są bardziej pracochłonne? Istnieje średni czas, który musicie poświęcić każdemu z nich?
Na pewno nie robimy tego wszystkiego na czas. Podczas dopasowywania lub tworzenia nowych wzorów nie gra on żadnej roli. Pracujemy tak długo, aż się uda. Oczywiście już na samym etapie produkcji, kiedy tapicer bierze materiały do ręki, musi dotrzymać umówionych terminów. Zawsze wiemy jednak, że dany pokrowiec został właściwie dopasowany i jesteśmy w stanie skończyć projekt w odpowiednim momencie.
Ogólnie materiały możemy podzielić na dwie grupy: bardziej oraz nieco mniej rozciągliwe. Te mniej rozciągliwe wymagają więcej pracy, zanim zostaną założone na stolarkę. Bardzo ważne, aby na tym etapie pasowały już idealnie. Często więc na początku odbywają się próbne obszycia. Kiedy coś nam nie pasuje, wprowadzamy poprawki.
Z tego samego powodu najłatwiejsze w produkcji są tkaniny, które się ciągną. Zawsze można je gdzieś prostować, dociągnąć, pociągnąć, przyciąć.
Przeczytaj również: Jak powstają drewniane stoły? Historia kawałka drewna
Podchodzisz niechętnie do pracy z trudniejszymi materiałami? Zdarza Ci się ich unikać?
Tak jak powiedziałem wcześniej, to klient decyduje, z czego robimy meble. Nigdy nie unikamy jakichś tkanin podczas produkcji. Dzisiaj wykorzystamy nieco trudniejszy materiał, jutro łatwiejszy, pojutrze znowu jeden z trudniejszych. Nie zdarza mi się kręcić na coś nosem. Wręcz przeciwnie, taka jak natura mojej pracy.
Cały czas przybywa nowych materiałów. Kiedyś pracowało się tylko na kilku gatunkach. Obecnie z całego świata spływają do nas tkaniny, z którymi spotykamy się po raz pierwszy. Są inne w dotyku, niepalne, wodoodporne, powlekane od środka różnymi substancjami. Można powiedzieć, że dzisiejsza tkanina obiciowa jest zupełnie inna niż ta sprzed 30 lat, kiedy zaczynałem zabawę z zawodem.
Przeczytaj również: Jak czyścić meble tapicerowane?
To wszystko brzmi trochę jak manufaktura, prawda?
Tak, na tym polega tapicerka. Ponieważ to praca manualna, nie da się nas zastąpić maszynami. Najważniejsze oczywiście jest doświadczenie. Koniecznie trzeba też tutaj posiadać pewne umiejętności manualne, wyczuwać materiały pod ręką. To jest zawód, którego należy uczyć się latami. Nie da się zdobyć wszystkich umiejętności w kilka dni lub miesiąc. Można kogoś przygotować, ale nauka od podstaw zajmuje naprawdę wiele czasu.
Co robisz, aby poznać nowe materiały?
Po prostu rozwijamy materiał, wykrajamy go i już na meblach sprawdzamy, jak się zachowuje. Nie ma prób, dzięki którym możemy dowiedzieć się tego z góry. Oczywiście wszystkie materiały mają swoje specyfikacje. Jesteśmy w stanie wyczytać z opisu, jaka jest ich ścieralność lub rozciągliwość. Chociaż zwracam na nie uwagę, wolę praktycznie podejście. Zawsze podchodzę do tego tak, że materiał sam wszystko mi pokaże, kiedy założę go na nasz mebel. Wystarczy zresztą, że wezmę nową tkaninę obiciową do ręki, aby wiedzieć, jak się najpewniej zachowa.
Lubisz produkować rzeczy, o których od początku wiadomo, że wyjdą dobrze, a może wolisz wyzwania, ciekawe projekty i meble, z którymi spotykasz się po raz pierwszy?
Wyzwania zawsze cieszą. Największą frajdę mamy wtedy, kiedy robimy mebel od podstaw. Musimy go samodzielnie wymyślić i wykonać w taki sposób, żeby na samym końcu efekt zadowolił zarówno nas, jak i klienta. Kiedy robimy krzesła lub fotele po raz kolejny, zaczyna pojawiać się rutyna. Właśnie dlatego tak wielką przyjemność sprawiają nam rzeczy, które są produkowane po raz pierwszy.
Jakich informacji mógłbyś udzielić projektantom lub osobom, które kupują krzesła do domu? Na co warto zwrócić uwagę oraz po czym poznać, że meble są dobrze obszyte?
Najważniejsze jest to, aby mebel cieszył oko. Na samym początku trzeba na niego spojrzeć i sprawdzić, czy nam się podoba, dopiero wtedy możemy na nim usiąść. Podstawowymi rzeczami, na które sam zwracam uwagę, kiedy zdarza mi się kupować meble, jest to, czy są ładne, przyjemne w dotyku i wygodne. Nie ma więc jakichś wytycznych, których koniecznie powinniśmy się trzymać przy wyborze.