Jak dbać o meble tapicerowane?
Nawet najpiękniejsze obicie z biegiem czasu straci swój urok, jeśli zaniedbamy jego pielęgnację. Niestety, do każdego materiału w naszej ofercie trzeba podejść w nieco inny sposób. Jak dbać o meble tapicerowane? Podpowiadamy, jak poradzić sobie z najbardziej popularnymi rodzajami tapicerki.
Jak dbać o meble tapicerowane? Skóra
Najważniejszą zasadą w przypadku skórzanych mebli jest to, że każdy z nich będzie miał swój własny, wyjątkowy charakter. Nawet jeśli powstały z identycznego materiału i mają taki sam kształt, ich wygląd może nieznacznie się różnić. Pamiętaj, że drobne niedoskonałości, takie jak pojedyncze rysy, przebarwienia lub różnice w wielkości ziarna są częścią ich uroku. Żeby wyposażenie prezentowało się jak najlepiej, będzie jednak wymagać troskliwej pielęgnacji. O czym warto pamiętać? Oto kilka przydatnych wskazówek, jak dbać o meble tapicerowane Jadik.
Miejsce, w którym staną skórzane meble, pod żadnym pozorem nie może być przypadkowe. Właśnie dlatego jeszcze przed zakupem warto zastanowić się, gdzie można je umieścić, aby stworzyć im odpowiednie, przyjazne warunki. Odradzamy stawiania swoich krzeseł lub sofy w pobliżu źródeł ciepła. Jeśli w pomieszczeniu panują wysokie temperatury, skóra zacznie wysychać i pękać. Równie szkodliwa dla kondycji materiału będzie długotrwała ekspozycja na światło słoneczne. Czego jeszcze warto unikać?
Grzechem głównym wszystkich właścicieli tego typu wyposażenia jest używanie środków, które nie są przeznaczone do skórzanej tapicerki, np. rozpuszczalników, odplamiaczy, silnych detergentów oraz preparatów, które zawierają alkohol. Niewskazany jest także regularny kontakt z mydłem, które warto stosować tylko w wyjątkowych przypadkach, np. przy silnych, trudnych do usunięcia plamach.
Więcej informacji o prawidłowej pielęgnacji mebli skórzanych znajdziesz w artykule: Jak dbać o meble skórzane?.
Czyszczenie i pielęgnacja mebli skórzanych
- Co zrobić, aby skóra nawet po wielu latach zachowała swój naturalny, intensywny kolor i blask? Pamiętaj, że główną metodą pielęgnacji, która pomaga meblom utrzymać swój piękny wygląd i wysoką odporność na uszkodzenia, będzie regularne nawilżanie. Jak do niego podejść? Chociaż równie skuteczne mogą okazać się naturalne środki, takie jak olej lniany lub oliwka dziecięca, czasami najlepiej korzystać z preparatów przeznaczonych właśnie do konserwacji skórzanej tapicerki, na przykład specjalnego kremu.
- Jak czyścić meble skórzane? Podczas codziennej walki z łagodnymi zabrudzeniami, osadem lub kurzem wystarczą tradycyjne akcesoria, takie jak sucha lub delikatnie zwilżona ściereczka. Najważniejsze, aby regularnie odkurzać swoje skórzane meble oraz usuwać każdą plamę jeszcze zanim będzie miała szansę na dobre wniknąć w materiał. Wilgotne miejsce przykryj papierowym ręcznikiem, unikaj natomiast gwałtownych ruchów, szorowania i wcierania. Na samym końcu możesz użyć specjalnego, dedykowanego środka czyszczącego oraz nawilżyć poplamione miejsce.
- Jak czyścić meble ze skóry ekologicznej? Proces ten wygląda bardzo podobnie. Przede wszystkim odradzamy wykorzystywania intensywnych środków czyszczących z alkoholem. Na co dzień dobrze sprawdzi się zwykła, wilgotna szmatka. Kiedy zabrudzenie jest wyjątkowo silne, niektórzy polecają dodanie do wody, w której zanurzysz gąbkę, niewielkiej ilości szarego mydła.
Dowiedz się więcej: Skóra naturalna czy ekologiczna? Poznaj różnice.
Jak dbać o meble tapicerowane? Welur
Welur to miękka, przyjemna w dotyku tkanina, która składa się z dwóch warstw: charakterystycznego, delikatnego włosia (tzw. przędzy runowej) oraz bawełnianego podłoża. Chociaż wszystkim meblom może nadawać wyjątkowy, szykowny wygląd, nieodpowiednio traktowana szybko przestanie być ozdobą Twojego wnętrza. Jak dbać o meble tapicerowane, żeby nadal prezentowały się świetnie mimo upływu czasu?
Dla wszystkich właścicieli welurowych krzeseł, foteli lub sof mamy dobrą wiadomość: nawet jeśli materiał ten zdążył zapracować sobie na reputację szczególnie wymagającego, czyszczenie i pielęgnacja wcale nie będą trudniejsze niż w przypadku pozostałych rozwiązań dostępnych na rynku. Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, warto jednak pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim właściwy sposób postępowania będzie zależeć od typu obicia. Welur naturalny oraz syntetyczny mogą być bardzo podobne, nie są jednak tak samo przystępne w pielęgnacji i mogą wymagać nieco innego podejścia.
Szczegółowych informacji o czyszczeniu oraz pielęgnacji wszystkich nowych elementów wyposażenia najlepiej szukać bezpośrednio u producenta. Niektóre wskazówki są jednak uniwersalne i sprawdzą się niezależnie od okoliczności. O czym warto pamiętać w przypadku mebli welurowych?
Dowiedz się więcej: Jak dbać o meble welurowe?
Żeby meble welurowe wciąż zachwycały swoim pięknym wyglądem, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Jak się do tego zabrać?
Czyszczenie mebli welurowych w trzech krokach
- Codziennie odkurzaj tapicerkę. Chociaż włosie potrafi być naprawdę piękne, to właśnie w nim najczęściej gromadzi się pył i kurz. Najlepiej więc wszystkie zabrudzenia usuwać regularnie. Pamiętaj też, aby zawsze czyścić włosie zgodnie z kierunkiem, w jakim się układa. W przeciwnym wypadku osiągniesz efekt przeciwny do zamierzonego: plama wetrze się jeszcze głębiej, a tkanina ulegnie uszkodzeniu.
- Używaj wyłącznie sprawdzonych, dedykowanych środków. Postaraj się zaopatrzyć w specjalną szczotkę do mebli tapicerowanych, a przed zastosowaniem jakiegokolwiek nowego preparatu koniecznie sprawdź, jak działa. Test możesz wykonać na niewielkim, słabo widocznym fragmencie obicia. Po nałożeniu środka odczekaj całą dobę, zanim przekonasz się, czy na tapicerce powstały drobne uszkodzenia.
- Natychmiast usuwaj wszystkie zabrudzenia. Jeśli są niewielkie, możesz wypróbować delikatne środki piorące bez wybielacza lub tradycyjny płyn do naczyń. Postaraj się jednak nie przesadzać z ilością wody, która szybko może wniknąć we włókna. Na welurową sofę rozlały się płyny? Zamiast próbować je wcierać, najlepiej pozostawić chłonną, suchą szmatkę lub ręcznik papierowy na wilgotnym miejscu, dopóki plama nie zostanie wchłonięta.
Pozostałe materiały – praktyczne wskazówki
Oto kilka praktycznych porad, jak dbać o meble tapicerowane, do produkcji których wykorzystano kilka innych najbardziej popularnych rodzajów obicia. Jakie mają zalety i o czym koniecznie trzeba pamiętać, żeby na długo zachowały swój urok?
- Tkaniny z dodatkiem włókien naturalnych – Czasami najbardziej praktycznym wyborem okazują się meble tapicerowane wykonane z materiałów syntetycznych lub te z dodatkiem włókien sztucznych. Jak o nie dbać? Do czyszczenia najlepiej używać wilgotnej gąbki lub ściereczki nasączonej mydłem. Uwaga! Pamiętaj, aby podczas mycia odsączyć nadmiar wody papierowym ręcznikiem.
- Len – Szczególnie doceniany przez alergików oraz wszystkich, którzy stawiają na naturalną estetykę. Przy odpowiedniej pielęgnacji przez lata potrafi zachować swój idealny wygląd, nie jest podatny na rozciąganie, odbarwianie lub płowienie, nie podrażnia skóry i szybko odprowadza wilgoć. Co zrobić, aby pozbyć się plam lub intensywnych zabrudzeń? Najważniejsze, aby nie czyścić obicia miejscowo. Kiedy zachodzi taka potrzeba, najlepiej wyprać je w całości, ustawiając odpowiednią temperaturę i stosując się do wszystkich wskazówek producenta.
- Wiskoza – To naprawdę wymagający materiał, który wymaga od użytkowników odpowiedniego podejścia i sporej dawki cierpliwości. Niestety, niewskazane jest używanie podczas mycia silnych środków czyszczących lub wody, pod wpływem której może się odkształcać. Wszystkie zabrudzenia najlepiej będzie więc czyścić na sucho, delikatnymi, masującymi ruchami. Pamiętaj, aby na bieżąco usuwać wilgoć i unikaj intensywnego wcierania lub marszczenia materiału.